Králík - recepty na jeho úpravu

Králík - maso, které chutná a je zdravé

Králík a recepty z něj jsou podle mého názoru to nejlepší, co si můžeme doma uvařit. Proto na levé straně obrazovky můžete najít recepty, které jsem si ve své kuchyni oblíbil a přeskočit tak několik slov na úvod.

Zní to trošku neuvěřitelně, ale začal jsem chovat králíky. Vedla mě k tomu jednoduchá myšlenka. Proč mám neustále sekat sekačkou zahradu, když ji může zbaštit králík. Ušetřím elektřinu, čas a navíc získám velice kvalitní a hodnotné maso. Díky tomu jsem také začal hledat recepty na králíka, které jsem si i časem upravil podle svého. Některé z těchto receptů vám v této kapitole představím.

Abych vás trochu navnadil, tak uvedu několik důvodů, proč jíst králičí maso. Králičí maso je velmi libové – obsah tuku se pohybuje od 4,7 do 12,5% - zadní maso (stehna) obsahují méně tuku, přední část je o něco tučnější. V průměru obsahuje celý králík 8,8% tuku, který je většinou viditelný, takže pro absolutně dietní jídla se dá bez problémů před přípravou nožem odstranit.

Snad jsem vás přesvědčil a zde uvedené recepty na králika vám přijdou vhod.

Králík na citronu

  1. 1 naporcovaný králík
  2. šťáva ze 2 citronů
  3. cca. 100 g másla (dva tlustčí plátky)
  4. ocet
  5. sůl a pepř

Řecká kuchyně je mojí velkou inspirací a proto i recepty na králíka jsou řeckou kuchyní hodně ovlivněné. Řecké recepty totiž umí králíka upravit velmi jednodušše a k tomu navíc neotřele chutně. Posuďte proto první recept na králíka na citronu.
Tento recept se připravuje dva dny. První den rozporcovaného králíka dáme do mísy a zalijeme ho marinadou, kterou vyrobíme smíchám octu s vodou v poměru 1:1 (např. 1 litr vody s 1 litrem octu - množství upravte podle objemu marinovací nádoby). Přes noc necháme králíka marinovat (maso zkřehne a trochu se utlumí jeho specifická příchuť).
Druhý den maso osušíme, osolíme, opepříme a na másle ho ze všech stran zprudka osmahneme, aby se maso pěkně zatáhlo. Zatáhnuté maso podlejeme šťávou ze 2 citronů. Důkladně promýcháme a podlijeme šálkem vody. Teď už stačí maso za občasného podlévání vodou dusit do měkka. Podlévejte opatrně. Cílem je totiž jenom koncentrovaný výpek, kterým se třeba přelejou šťouchané brambory, které použijeme jako přílohu.

Králík po řecku

  1. 1 naporcovaný králík
  2. sklenička slunečnicového oleje
  3. sklenička bílého vína
  4. 4 lžíce rajčatového koncentrátu
  5. 6 stroužků česneku
  6. sůl, pepř, šptka skořice a 6 hřebíčků

Doslova miluju recepty, které se vaří v jednom hrnci. Přesně takový je následující králík, který také pochází z řecka.
Rozporcovaného králíka prošpikujeme hřebíčkem a česnekem. Pak ho osolíme, opepříme a dáme do hrnce. Přidáme olej, víno, rajčatový koncentrát, skořici a podlijeme vodou. Zakryjeme pokličkou a dusíme dokud maso nezměkne (cca. 2 hodiny). Během dušení občas podléváme vodou, aby se králík nepřichytil a při této příležitosti i mícháme. Zase je důležité podlévání nepřehánět - vzniknout má hustý, koncentrovaný výpek. Jako příloha se hodí šťouchané brambory, křupavé bílé pečivo nebo nějaký lehký letní salát.

Recept na dušeného králíka

  1. 1 naporcovaný králík
  2. slunečnicový olej
  3. 1 - 3 lžíce octa (dávejte podle chuti!)
  4. 1 šálek cibulek (to bílé) z jarní cibulky
  5. 6 až 8 masitých přezrálých rajčat
  6. 6 stroužků česneku
  7. sůl, pepř, bobkový list a trocha rozmarýnu

Jednoduché recepty mají skoro vždycky úspěch. To je případ i tohotu receptu na dušeného králíka, který mám od moji řecké babičky. Věřím, že bude chutnat i vám.
Na rozpáleném oleji opečeme králíka ze všech stran. Jakmile se maso zatáhne, tak přidáme propasírovaná rajčata (rajčata propasírujeme tak, že je rozpůlíme a na hrubém struhadle nastrouháme tak, aby nám zůstala slupka v ruce ), oloupané stroužky česneku, bobkový list, sůl, pepř, rozmarýn a podlejeme šálkem vody. Hrnec přiklopíme pokličkou a dusíme až je maso měkké. Během dušení podle potřeby podléváme vodou a mícháme. Jakmile začne králik měknout, tak si na oleji osmahneme cibulky, které pak vmícháme ke králikovi.
Jako příloha se hodí šťouchané brambory nebo bramborová kaše. Samozřejmně nať s jarní cibulky nevyhodíme, ale uděláme z ní jednoduchý salát (olej, ocet a sůl).

Recept na králíka po provensálsku

  1. 1 naporcovaný králík
  2. 1 sklenička bílého vína
  3. olej
  4. větší cibule
  5. 3 lžíce rajčatového koncentrátu (dávejte podle chuti!)
  6. 2 lžíce mouky
  7. masový vývar (v nouzi ho udělejte z masoxu)
  8. černé olivy (nejlépe pravá řecká kalamata)
  9. zelená petrželka
  10. sůl, pepř, bobkový list a tymián

Výborné recepty na králíka má také francouzská kuchyně. Králik po provensálsku je toho dobrým příkladem. Jen pro úplnost dodávám, že jsem si tento recept trochu upravil podle sebe.
Nejdříve si jemně nakrájíme cibuli, kterou zpěníme na oleji. Než se cibulka zpění, tak si králíka osolíme a přidáme ho k cibuli do hrnce. Jakmile se králík po všech stranách opeče, tak ho poprášíme moukou a 3x promícháme vařečkou, než ho podlijeme vínem. Za stálého míchání necháme víno trochu odpařit, pak přilijeme vývar a přidáme rajčatový koncentrát, který důkladně rozmícháme. Podle chuti přidáme sůl, pepř, bobkový list, tymián a zakryté pokličkou dusíme až králík změkne. Do hotového králíka přidáme olivy a posypeme ho nasekanou zelenou petrželkou. Jako příloha se nejvíce hodí vařená rýže.

Králík marengo

  1. 1 naporcovaný králík
  2. olej
  3. bílé víno
  4. 3 šalotky
  5. zelená petrželka
  6. 2 hrníčky nakrájených žampiónů
  7. 1 lžíce mouky
  8. 2 lžíce rajčatového koncentrátu
  9. sůl a pepř

Podle sebe neupravuju všechny recepty. Králík marengo je toho důkazem. Představuju vám recept v původní úpravě tak, jak jsem ho našel v literatuře.
Petrželku a šalotku nakrájíme. V hrnci rozehřejeme olej a opečeme v něm osoleného králíka. Jakmile králík začne zlátnout, tak přidáme nakrájenou šalotku s petrželí. Za stálého míchání společně opékáme a po chvíli zaprášíme moukou, kterou důkladně rozmícháme. Podlijeme bílým vínem a podle chuti osolíme a opepříme. Hrnec přiklopíme pokličkou na mírném ohni dusíme až králík změkne. Během dušení občas promícháme a podle potřeby podléváme vodou. Jakmile je králík měkký, tak k němu přidáme žampióny, rajčatový koncentrát a podlejeme ho max. jedním šálkem vody. Vaříme ještě cca. 20 minut a pak můžeme servírovat.

Králík na paprice

  1. králíčí žebra nebo hřbet (případně obojí)
  2. 1 zakysaná smetana
  3. 1 sladká smetana
  4. 1 střední cibule
  5. červená sladká papika
  6. 6 kuliček nového koření
  7. 6 kuliček jalovce
  8. 2 bobkové listy
  9. olej
  10. trocha citronové šťávy
  11. jíška
  12. sůl

I česká kuchařka má zajímavé recepty. Králík na paprice je toho důkazem a proto zde nesmí chybět. Zároveň na úvod chci říct, že i tento recept jsem si mírně upravil.
Cibuli si jemně nasekáme a v hrnci na oleji zpěníme. Zasypeme paprikou, max. 3x promícháme a podlejeme vodou. Přidáme králíka, nové koření, jalovec, bokový list, trochu soli a vaříme až je maso měkké ( při vaření by mělo být celé ponořené). Jakmile se maso uvaří, tak ho vytáhneme na talíř a obereme. Pokud to půjde, tak vytáhneme kuličky koření a bobkové listy. Pak si do hrnce přilijeme sladkou i zakysanou smetanu a pořádně promícháme. Pokud je omáčka řídká, tak ji můžeme zahustit jíškou. Do omáčky vrátime obrané maso, podle chuti dosolíme a dokyselíme citronovou šťávou. Jako příloha se hodí jemný houskový knedlík (špageťáci si můžou uvařit těstoviny).

Smažený králík

  1. 1 králík
  2. olej na smažení
  3. mouka
  4. strouhanka
  5. vejce
  6. sůl

Králíka naporcujeme - odřízneme nohy a hřbet, které i vykostíme. Do jednoho talířku nasypeme mouku, do druhého strouhanku a ve třetím talířku rozšleháme vejce. Maso posolíme, obalíme v mouce, ve strouhance, namočíme v rozšlehaném vejci a pomalu smažíme. Při smažení pánvičku přikrývám pokličkou jakmile se pěkně na mase vypeče krusta. Ke konci i trošku podleju vodou, aby byl králík šťavnatější. Servírujeme s bramborem nebo bramborovou kaší.

© Fotis Fotopulos, 2012
Králik na citronu
Králik po řecku
Dušený králik
Králik po provensálsku
Králik marengo
Králik na paprice
Smažený králík
Last Minute Dovolená