Recept na jíšku

Jíška recept - základní pravidla:

Recept na jíšku se skládá ze dvou ingrediencí. Tuku a hladké mouky. Jako tuk se může použít olej, máslo sádlo.
Jíška má recept, který zvládne opravdu každý - mouka se opraží v tuku. Aby se jíška opravdu povedla, je důležité mouku pořádně rozmíchat, aby v jíšce nezůstaly hrudky.

U receptu na jíšku si zapamatujme nejzákladnější kuchyňské pravidlo: nikdy nepražit jíšku tak dlouho až ztmavne – to už je omastek přepálený, jíška zhořklá a tou už se budeme zdráhat pohostit i tchýni.
Po osmahnutí jíšky po troškách přilejeme vodu nebo vývar abychom jíšku povařili - podlitím vodou zastavíme smažení jíšky. Doba vaření jíšky může trvat maximálně půl hodiny. Bez povaření by v jíšce zůstala tvrdá zrnka mouky, která bychom pak v jídle cítili na patře. 

Povaření jíšky můžeme z receptu vynechat tehdy, kdy jíšku použijeme na začátku vaření jiných jídel (třeba polévek). Pokud připravujeme jíšku do omáček, tak je dobré ji povařit (omáčky se zpravidla tak dlouho nevaří).

Celkem rozenáváme tři druhy jíšek, které mají rozdílnou dobu osmahnutí:

Jíška tmavá

Jíška tmavá by měla mít tmavě žlutou barvu, kterou získá osmahnutím mouky v tuku.

Jíška světlá

Jíška světlá má mít světle žlutou barvu, kterou docílíme pouhým zpěněním mouky v tuku.

Jíška bledá

Jíška bledá se připravuje zpěněním mouky na rozpáleném másle.

Jíška - recept na její vylepšení

Pokud chceme udělat jíšku jako za dob babiček, tak do jíšky přidáme cibuli. Ta musí být velmi jemně nasekaná a přidává se do jíšky před jejím povařením.
Kdo je mlsný, může si jíšku připravit z rozpuštěné slaniny. Stačí jenom slaninu nakrájet na nudličky, trochu podlít olejem a na pánvy nechat rozpustit. Tím nám vznikne tekutý tuk, který stačí zasypat moukou a připravit jíšku tak jak už to známe. V takové jíšce nám zbudou škvarky slaniny. Takto připravená jíška se nejlépe hodí pro zahušťování zelí.

Komu se zdá recept na přípravu jíšky složity, ten nemusí smutnit. Dneska je už možné koupit v obchodě hotovou jíšku jakou chcete.
Na závěr ještě jedno malé upozornění. V dávných dobách se jíšce říkalo zásmažka. S tímto názvem se ještě dneska můžete setkat hlavně na moravských vesnicích.

© Fotis Fotopulos, 2011
Jíška
Domácí sádlo
Kysané zelí
Domácí škvarky
Domácí vepřovka
Domácí majonéza
Domácí sulc
Domácí chleba
Last Minute Dovolená