Domácí chleba

Ingredience na domácí chleba pečený v troubě:

  1. 2 odměrky hladké pšeničné mouky (používám špaldovou)
  2. 3 odměrky žitné mouky
  3. 1/2 odměrky mléka
  4. 2 odměrky vody
  5. 1/2 kostky droždí
  6. 3 lžičky kmínu (dávám drcený)
  7. 3 lžičky soli
  8. 1 lžička cukru
  9. misku s vodou do které jsme dali 2 lžíce octa

Odměrku je možné nahradit hrnkem - podstatné je jenom zachovat poměr.

Domácí chleba pečený v troubě

Domácí chleba pečený v troubě si začneme přípravou kvasnic. Do mléka o pokojové teplotě nadrobíme kvasnice a dáme je blíže ke sporáku (tam kde je teplo), aby nám pěkně vzešly - trvá to něco přes půl hodinku:

Příprava kvasnic pro domácí chleba

Jakmile jsme dali kvasnice do tepla, tak si na domácí chleba připravíme směs mouky a koření. Pšeničnou a žitnou mouku si nasypeme do nádoby a během promíchávání se snažíme maximálně směs provzdušnit, aby nám lépe vykynulo těsto. Po provzdušnění zamícháme do mouky sůl a drcený kmín:

Směs mouky na přípravu domácího chleba

Vzejité kvasnice přidáme do mouky, přilijeme vodu a s pomocí vařečky si v nádobě vyboucháme těsto. Těsto boucháme tak, že ho zpracováváme vařečkou pod úhlem 45 stupňů:

Zpracování těsta na domácí chleba.

Hotové těsto poznáme tak, že se nám při bouchání snadno odlepuje od stěn nádoby. Pak ho přikryjeme útěrkou a dáme ho do tepla vykynout. To tvá většinou něco přes hodinu - poznáte to tak, že těsto na domácí chleba zvětší objem. Pro další práci si namočím ruce do vody s octem a vyklopím těsto na alobal, který jsem si posypal hladkou moukou (to aby se nám domácí chleba k alobalu nepřilepil). Při neustálém náčení rukou si vytvaruju hlazením těsta kulatý tvar bochníků, který pak dám péct cca. jednu hodinu na 200 stupňů:

Pečení domácího chleba

Upečený domácí chleba vytáhnu z trouby, nechám ho vychladnout a s velkou nedočkavostí si ukrojím patku:

Domácí chleba

Upečený domácí chleba je dobré dát na podložku, která větrá. Tak se nám během vychládání nezapaří. Jak je jste se mohli přesvědčit, k pečení chleba není nutná domácí pekárka, ale postačí i klasická trouba.

© Fotis Fotopulos, 2013
Jíška
Domácí sádlo
Kysané zelí
Domácí škvarky
Domácí vepřovka
Domácí majonéza
Domácí sulc
Domácí chleba
Last Minute Dovolená