Recept na domácí sulc

Ingredience na domácí sulc

  1. 1 koleno
  2. 1 větší cibule
  3. 3 bobkové listy
  4. 7 kuliček celého pepře
  5. 1 lžička octa
  6. sůl
  7. voda
  8. potřeba bude mlýnek na maso a velký hrnce (aby se do něj koleno vešlo)

Domácí sulc je fajnová kratochvíle, které se oddávám hlavně v období zimních měsíců. Sice je to tuze dobré jídlo, ale na léto se moc nehodí. Pokud chcete ochutnat recept na sulc našich babiček, tak neváhejte a uvařte si ho.

Recept na domácí sulc

Koleno vložíme do hrnce a zalijeme ho vodou tak, aby bylo minimálně z poloviny ponořené. Ke kolenu přidáme bobkové listy, kuličky pepře, sůl podle chuti a malou lžičku octu (raději i méně). S množstvím koření si nedělejte strachy, na závěr receptu je možné sulc dochutit podle vašich chutí. Postavíme na sporák a vaříme dokud nezměkne - to může trvat několik hodin podle velikosti kolena. Během vařeni koleno otáčíme (aby se rovnoměrně provařilo) a doplňujeme vyvařenou vodu:

Vaření kolena pro výrobu domácího sulcu

Koleno na sulc vaříme tak dlouho, až jde maso lehce od kosti. Kost stačí lehce rukou z kolena vytáhnout a na kosti nezůstane žádné maso:

Vykoštění kolena v receptu na domácí sulc

V této chvíli začíná finální výroba domácího sulce. Koleno necháme vychladnout, aby se s ním dalo pracovat a mezi tím si připravíme cibuli. Cibuli oloupeme, očistíme a rozkrájíme si ji na půlku nebo na čtvrtky, které v masovém mlýnku pomeleme do připraveného pekáče:

Mletí cibule při výrobě domácího sulce

Pak si z masa obereme všechnu kůži, škarky a tuk, které také pomeleme v mlýnku na maso. Polovinu masa pokrájíme nožem na menší kostečky a druhou polovinu pomeleme v mlýnku na maso:

Mletí masa při přípravě domácího sulcu

Směs v pekáči důkladně promícháme a rovnoměrně rozprostřeme:

Recept na domácí sulc před zalitím vývarem

Domácí sulc zalijeme vývarem (vodou ve které se vařilo koleno). Vývar přecedíme přes síto, aby se nám do sulcu nedostal bobkový list či kulička pepře:

Naředění domácího sulcu vývarem

Jakmile se domácí sulc naředí, tak je ho možné dochutit podle chuti solí nebo pepřem. Sulc pořádně promícháme a dáme ho vychladit. Naředěný domácí sulc by měl vypadat asi takto:

Naředění domácího sulcu

Teď už jenom stačí nějakou tu hodinku počkat na vychladnutí, tím sulc zrosolovatí a bude ho možné krájet nožem. Mě osobně nejvíce chutná s křupavým chlebem. Je také možné si k němu drobně nakrájet cibuli a zakápnout podle chuti octem. Tož přeju dobrou chuť:

Hotový domácí sulc

Ani bych se nedivil, kdyby jste dostali na závěr čtení tohoto receptu chuť na nějakou vepřovou dobrůtku :)

© Fotis Fotopulos, 2013
Jíška
Domácí sádlo
Kysané zelí
Domácí škvarky
Domácí vepřovka
Domácí majonéza
Domácí sulc
Domácí chleba
Last Minute Dovolená