Vepřové maso - recepty

Vepřové maso + recepty = česká klasika

Recepty na vepřové maso najdete v levé části obrazovky, pokud budete chtít přeskočit úvod a začít rovnou vařit.

Recepty na vepřové maso přikládám jenom pro úplnost. V poslední době více vařím z jehněčího a králičího masa. Ale nebojte. Recepty na vepřové maso mají u mě v kuchyni stále své místo, jen je vařím méně často.

Stejně jako hovězí recepty, tak i recepty na vepřové maso považuju za základ české kuchyně. A hned vysvětlím proč. U řezníka si koupím kotletu s kostí, tu si doma vykostím. Z kostí si udělám vývar, který použiju na polévku. No a z masa udělám řízky, ke kterým uvařím jenom brambory. Jednoduché, efektiví a účelné - přesně tak by mělo vypadat vaření z vepřového masa. Druhou pěknou ukázkou může být dušené vepřové s mrkví. Zase díky vaření masa získáme vývar na polívku a maso jako druhý chod. Takový příkladů je mnohem více.

Snad jsem vás od receptů na vepřové maso neodradil. Proto už raději přestanu kafrat a nechám vás v klidu vařit :)

Recept na vepřovou pečeni

  1. půl kila vepřové krkovičky
  2. kmín
  3. sůl
  4. voda na podlévání
  5. olej

Některé recepty na vepřové maso jsou učiněnou klasikou české kuchyně. Tento recept určitě mezi tuto klasiku patří. Proto ho také uvádím na prvním místě.
Maso osolíme a okmínujeme. Vložíme ho do hrnce, na oleji zprudka opečeme, aby se zatáhlo a pak podlijeme vodou. Hrnec zakryjeme pokličkou a dusíme. Jakmile je maso měkké, tak ho dáme na pekáči zapéct do trouby, aby se na něm vytvořila kůrčička.
Teď stačí připravit zelí, koupit bramborový knedlík (nebo i houskový) a oběd bude hotový. K vepřové pečeni se také hodí jako příloha vařené brambory (které přelijeme výpekem) a k tomu udělat třeba okurkový salát. Určitě i rýže přelitá výpekem se hodí.

vepřové maso recepty

Vepřové maso na divoko

  1. 4 plátky vepřové kýty
  2. 1 mrkev
  3. 1 petržel
  4. 1 cibule
  5. olej
  6. 3 zrnka nového koření
  7. 6 zrnek pepře
  8. kousek bobkového listu
  9. sůl
  10. 1 šálek bílého vína
  11. 4 lžíce sušených šípků bez jader

Nebojte. Vepřové maso na divoko není návodem na tunelování firem či evropských dotací, tak jak nám to evokuje slovo "na divoko" v naší české kotlině. Právě naopak je to hodně povedený a chutný recept, který pochází z Vysočiny od bývalého kolegy z práce.
Ze všeho nejdříve si namočíme do vody sušené šípky. To uděláme večer před vařením vepřového masa na divoko. Další den si na jemno nakrájíme cibulku. Pak si na hrubém struhadle nastrouháme mrkev a petržel. Do hrnce si nalijeme olej a nasypeme do něj cibulku a mrkev s petrželí. Přidáme plátky vepřového masa a všechno krátce osmahneme. Podlijeme vínem a restujeme tak dlouho, až se víno redukuje. Pak zalijeme vodou tak, aby maso se zeleninou bylo ponořené - přidáme i namočené šípky i s vodou ve které se namáčely. Přidáme bokový list, zrnka nového koření a pepře, zmírníme plamen a pod pokličkou vaříme do změknutí masa. Měkké maso přeložíme na talířky a vyhodíme zrnka pepře, nového koření a bobkový list. Omáčku už jenom přepasírujeme, případně ochutíme solí a přidáme k masu.
Jako příloha se hodí jemný houskový knedlík, protože se vlastně jedná o volnou variaci na svíčkovou omáčku. Samozřejmně, že se během vaření nebo oběda dopije načatá láhev vína - přece ho nenecháme zoxidovat.

Recept na vepřové maso s mrkví

  1. pěkný kousek plecka velký asi jako dlaň
  2. 4 silnější plátky másla
  3. 4 mrkve
  4. olej
  5. zelená petrželka
  6. sůl, pepř, citronová šťáva na zakápnutí

Rycepty na vepřové maso hodně často obsahují tolik zdravou zeleninu. To je případ právě tohoto receptu, který vařím v teplodržné pánvy (samozřejmně se dá vařit i klasickém hrnci). Tento recept na vepřové mase je takovou kombinací české a řecké kuchyně.
Vepřové maso si nakrájíme na nudličky široké asi jako malíček a vložíme ho do teplodržné pánve. Očištěnou mrkev si nakrájíme na tenká kolečka a také vložíme do teplodržné pánve. Mrkev s masem podlijeme vodou a přivedeme k varu. Směs promícháme a přidáme máslo. Teplodržnou pánev už jenom stačí přikrýt pokličkou a z plotny odstavit - směs se nám uvaří díky teplu nakumulovanému ve stěnách pánve. U normálního hrnce jenom zmírníme plame, přikryjeme ho pokličkou a za občasného míchání dusíme až maso změkne. Jakmile jsou maso s mrkví měkké, tak je podle chuti osolím, opepřím a posypu nasekanou zelenou petrželkou. Já si ještě směs zakápnou trochou citronové sťávy, ale to je jenom moje doporučení (české chutě jsou přece jenom trošku jiné).
Jako příloha jsou ideální brambory. Ty mohou být jak vařené, tak třeba ve formě smažených chipsů. V nejhorším postačí krajíc chleba.

Recept na vepřové kotlety

  1. 4 vepřové kotlety
  2. olej
  3. polohrubá mouka
  4. sůl, pepř

Kotlety vykostíme (z kostí se uvaří perfektní polévka), naklepeme a okraje nařízneme aby se nekroutily. Krátce před opékáním je posolíme a obalíme v mouce. Opečeme je v rozpáleném tuku po obou stranách. Každá strana potřebuje na opečení 4 minuty. Kotlety vyjmeme na talíř, šťávu z výpeku zaprášíme moukou, prudce osmažíme do červena a podlijeme vodou. Omáčku ochutnáme a případně dochutíme solí a pepřem. Do hrnce vrátíme kotlety a v omáčce je vaříme za občasného míchání až změknou. Tak nám ke kotletkám vznikne omáčka, ke které se hodí vařené brambory nebo rýže. Jako přílohu můžeme přidat kyselý okurek.

Omáčku k vepřovým kotletám můžeme udělat i pikantnější. Jednoduše to uděláme tak, že do omáčky přidáme lžíci jakékoliv hořčice (takové co nám chutná). Nebo ke konci vaření do hrnce přidáme na jemné proužky nakrájené papriky s tenkými plátky cibule.

Vepřové maso po polsku

  1. 1/2 kg libové vepřové plece
  2. 4 mrkve
  3. 1 cibule
  4. 1 malý pór
  5. 1/4 hlávky mladého zelí
  6. 3 silné plátky másla
  7. 2 lžíce mouky
  8. šťáva z citronu (podle chuti)
  9. sůl a pepř

Cibuli si pokrájíme na drobno, pór na jemná kolečka, mrkev na tenké plátky a zelí jemně nakrouháme. V hrnci si rozpustíme dva plátky másla a na něm si osmahneme připravenou zeleninu, kterou pak podlijeme vodou a přikryjime pokličkou.
Během dušení zeleniny si připravíme vepřové maso. To si nakrájíme na větší nudličky, které osolíme, opepříme a posypeme moukou. Na pánvy si rozpustíme poslední plátek másla a na něm maso opečeme. Jakmile se maso pěkně zatáhne, tak ho přidáme do hrnce k zelenině, důkladně promícháme, podle chuti okyselíme citronovou šťávou a případně i dokořeníme solí a pepřem. Za občasného míchání (případně i podlévání, aby se jídlo nepřipálilo) dosíme tak dlouho, až je maso měkoučké. Jako příloha se k tomuto vepřovému masu hodí křupavý chleba nebo rýže.

Maso recepty vepřové - po polsku

Dušené vepřové maso

  1. 1 kg libové vepřové plece
  2. 1 kg brambor
  3. 1 větší cibule
  4. 1 hrníček nakrájených čerstvých hub (nejlépe lišky)
  5. 1 červená paprika (pro barvu)
  6. olej
  7. sůl a pepř

Maso si nakrájíme na kostky, cibuli na drobno a brambory nakrájíme na čtvrtky. V hrnci si rozpálíme olej na kterém si zpěníme cibulku. Ke zpěněné cibulce si přidáme maso, které opečeně aby se zatáhlo. Pak podlijeme vodou, přidáme brambory, houby, na nudličky pokrájenou papriku a podle chuti osolíme a opepříme. Stáhneme oheň a za občasného míchání a podlévání dusíme pod pokličkou až je maso měkké. K tomuto receptu na vepřové maso se hodí jako příloha okurkový salát.

Dušené vepřové maso recept

Vepřové maso na sladkokyselo

  1. 1/2 kg vepřové kýty
  2. olej
  3. 1 velké přezrálé rajče
  4. 1 velká cibule
  5. 1 červené paprika
  6. 1 plátek zavařeného ananasu
  7. 3 lžíce konzervované kukuřice
  8. trochu chilli
  9. 1 stroužek česneku
  10. 1 lžička hořčice
  11. jíška
  12. pepř, cukr, sůl, špetka kari a ocet podle chuti

Nejdříve se pustíme do přípravy sladkokyselé omáčky. Nejdříve začneme rajčetem. To si rozpůlíme a na hrubém struhadle ho nastrouháme do hrnce tak, aby nám v ruce zůstala slupka. Pak si velmi jemně nakrájíme cibuli, kterou také přidáme do hrnce. Podlijeme vodou, rozmícháme a za občasného míchaní dusíme pod pokličkou cca. půl hodiny (až se cibule rozvaří). Mezitím si na nudličky pokrájíme červenou papriku, česnek rozetřeme a na kostičky si pokrájíme plátek ananasu. Po rozvaření cibule přidáme všechny zbývající ingredience (kromě jíšky) a podle chuti dochutíme solí, pepřem, kari, cukrem a octem. Pokud je omáčka moc řídká, tak ji zahustíme jíškou. A nakonec omáčku k vepřovému masu na mírném plameni povaříme.
Mezitím si připravíme vepřové maso. Maso nakájíme na kostky a ochutíme ho solí a pepřem. Na pánvy rozpálíme tuk a na něm maso ze všech stran opečeme, aby se zatáhlo. Opečené maso přidáme k omáčce a za občasného míchání vaříme dokud není měkké. K vepřovému masu na sladkokyselo se nejvíce hodí jako příloha rýže:

Vepřové maso na sladkokyselo

Recept - vepřové maso s pórkem

Recept na vepřové maso s pórkem je od mojí řecké babičky. Jedná se o mimořádně lehký recept, který zvládně opravdu každý. A jak se říká, v jednoduchosti je krása, protože tento recept stojí za to. K jeho uvaření vám budou stačit jenom několik ingrediencí: vepřové maso pokrájené na kostky (cca. 2 plátky), pórek pokrájený na kolečka (cca. 3 - 4 větší pórky), sůl, trocha oleje a voda na podlití (nejlépe vývar).

Ze všeho nejdříve si připravíme vepřové maso. Nejlépe plátky krkovice nakrájíme na kostky, které dáme do hrnce dusit s trochou vody. Mezitím si nakrájíme pórek na kolečka. V tomto receptu můžete nakrájet i tu zelenou část. Jakmile začne maso měknout, tak k němu přidáme nakrájený pórek, trochu podlijeme olejem (max. 1 lžíce) a podle chuti osolíme. Přikryjeme pokličkou a dusíme tak dlouho až maso i pórek změknout. Během dušení zamozřejmně občas promícháme a podle potřeby podlijeme vodou nebo vývarem. Recept na talíři vypadá takto:

Recept na vepřové maso s pórkem

Vyzkoušet můžete také recept na vepřový guláš. Pokud vás recepty na vepřové maso neoslovily, tak zkuste třeba segedínský guláš, bramborový guláš, fazolový guláš nebo hovězí guláš.

© Fotis Fotopulos, 2012
Vepřová pečeně
Vepřové na divoko
Vepřové s mrkví
Vepřové kotlety
Vepřové po polsku
Dušené vepřové
Sladkokyselé vepřové
Vepřové s pórkem
Last Minute Dovolená