Vývary

Vývar postaví na nohy

Masové vývary mají své místo v lidovém léčitelství. Prý staví na nohy. Tedy postaví vás jenom po proleželé chřipce, angíně a podobně (zlomená noha musí stejně do sádry). V tom jsou nedostižné hovězí vývary či vývary ze zvěřiny. Staré babky šeptandou šíří, že dávají sílu a v masu jsou také uchovány léčivé účinky bylinek, které tato zvířata baští na pastvě – o tom si mohou vepři nebo kuřata v klecovém chovu nechat jenom zdát, že. Ale dost už mudrcování a pusťme se do prvního medikamentu:

Hovězí vývar

  1. hovězí přední
  2. 1 petržel
  3. 1 mrkev (kdo chce, tak může použít i celér - ten mi moc nechutná)
  4. voda
  5. sůl, pepř, zelená petrželka

Jako první si uvaříme maso, které musí změknout abychom ho mohli použít k omáčce. V průběhu vaření zbíráme z vývaru takový hnědý šum, který se tam vytvoří. Během vaření masa si připravíme zeleninu, kterou přidáváme cca 10 minut před dovařením vývaru. Můžeme použít jakoukoliv zeleninu, ale zásadou je postrouhání kořenové zeleniny, ale mnohem pěkněji vypadá, když se kořenová zelenina pokrájí na jemné nudličky. Nakonec můžeme hovězí vývar ozdobit zelenou petrželkou. Osobně hovězí vývar osolím a opepřím až když je uvařený.

Slepičí vývar

  1. slepice
  2. mrkev
  3. petržel (kdo chce, tak může přidat i celer)
  4. voda
  5. sůl, pepř, zelená petrželka

Očištěnou slepici vaříme mírným varem cca. 2 až 3 hodiny. Až slepice změkne, přidáme na nudličky pokrájenou kořenovou zeleninu, kterou trochu povaříme. Měkkou slepici vyjmeme a naporcujeme - stehna, prsa a křídla použijeme pro přípravu hlavního jídla (slepice na paprice atd.). Zbytek slepice obereme a maso přidáme do vývaru. Hotový slepičí vývar ochutíme solí, pepřem a ozdobíme zelenou petrželkou.

Obrané kousky masa nemusíme do slepičího vývaru přidávat. Můžeme z nich druhý den uvařit třeba rizoto atd. a slepičí vývar zahustit třeba nudlema. Fantazii se meze nekladou. Důležité je jenom jedno. Uvařte si tak, jak máte rádi a jak vám to vyhovuje.
U slepičího vývaru lidová moudrost praví, že je dobrý na kocovinu.

Falešné vývarové polévky

Přátelé, vývarové polévky nejsou žádná věda. Jak hlásal Marx, základem je něco masitého, kořenová zelenina a samozřejmě voda, ve které to povaříte. A všechno ostatní co do ní přidáte je už jenom nástavbou vývarové polévky – vaším fantaziím a chutím se meze nekladou. Vidíte jak málo stačí být uznávaným vynálezcem – stačí jen experimentovat. A kolik zajímavých receptů se už v české kotlině našlo. Dokonce se vaří vývary bez masa. Takzvané falešné vývary jsou českým příspěvkem světové gastronomii. Jen posuďte přátelé sami:

Vývar z kostí

Rozsekané kosti, nejlépe křížové, vložíme do studené vody. Solíme až vařící vodu. Na tuku osmažíme na nudličky nakrájenou kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer) a přidáme ji do polévky. Samozřejmě servírujeme bez kostí jako vývar.

© Fotis Fotopulos, 2011
Polévky
Hovězí vývar
Slepčí vývar
Vývar z kostí
Půjčky