Segedínský guláš

Ingredinece na Segedínský guláš:

  1. 0,5 kg vepřové plece
  2. 0,5 kg kysaného zelí
  3. 2 až 3 lžíce sádla
  4. 1 větší cibule
  5. mletá sladká paprika (kdo ho chce pikant může použít pálivou)
  6. kmín
  7. sůl
  8. vodu na podlití (pro zjemnění je možné ještě přidat zakysanou smetanu)

Recept na segedínský guláš:

  1. Nejdříve si maso a cibuli nakrájíme. Maso na kostky a cibuli na jemno.
  2. Pak si v hrnci rozpustíme sádlo a na něm opečeme nakrájenou cibuli.
  3. Jakmile cibule zesklovatí, tak přidáme maso.
  4. Maso opečeme ze všech stran. Toho docílíme stálým mícháním vařečkou. Cílem je, aby se maso zatáhlo a všechna jeho šťáva zůstala v našem segedínském guláši.
  5. Jakmile je maso opečené, tak přidáme mletou papriku, která nám poslouží jako jíška. Papriky přisypeme tolik, aby se v ní masové kostky pěkně obalily. Během přisypávání papriky segedínský guláš neustále mícháme. Mletou papriku nikdy dlouho neopékejte - tím segedínský guláš zhořkne! Segedínský guláš zalijte max. po pátem zamíchání vařečkou!
  6. Jakmile je maso obalené paprikou, tak ho podlijte vodou tak, aby bylo ponořené a mohlo se vařit dokud nezměkne. Pak už si segedínský guláš podle chuti okořeníme solí a kmínem.
  7. K měkkému masu přidáme kysané zelí, trochu podlijeme vodou (ale můžeme i lákem ze zelí) a ješte chvíli za stáleho míchání povaříme a můžeme podávat. Dáváme pozor, aby se mám zelí v segedínském guláši nerozvařilo. Narozdíl od rozvařené cibule je rozvařené zelí v receptu na segedínský guláš nežádoucí.

Ke konci vaření je možné segedíský guláš zjemnit přidáním zakysané smetany, ale i bez smetany je tradiční recept výborný.
Jako přílohu můžeme použít knedlík, nebo si můžeme přikousnout čerstvý křupavý chleba. Samozřejmně nesmí chybět pivo. Nejlépe ležák po kterém nám dobře vytráví.

Segedínský guláš s uzeným bůčkem

Segedínský guláš vařím v několika variacích. Proto vám teď představím jednu moji velmi oblíbenou variaci, kterou vařím tehdy, kdy třeba z předchozího dne zbylo zelí z vepřoknedlozela. Tento segedínský guláš mi chutná hlavně proto, že do něho přidávám uzený bůček, který kupuju v maličkém uzenářství v Polsku (možná se dá u nás koupit i na farmářských trzích). Myslím si totiž, že k zelí patří uzené maso - prostě je to kombinace, která nikoho neurazí (zeptejte se babiček).

Recept na segedínský guláš s uzeným bůčkem je jednoduchý. Nejdříve si uvaříme základ. Uzený bůček si nakrájím na plátky (aby lépe pustil šťávičku) a jemně osmahnu ho na teflonové pánvy - tuk nepoužívám (bůček je tučný dost). Jakmile pustí šťávu, tak přidám na hrubo pokrájenou cibuli, kterou osmahnu společně s bůčkem. Zapráším mletou červenou paprikou, krátce osmahnu a podleju vodou. A chvíli povařím, aby se paprika povařila a nedrhla na patře. Základ segedínského guláše by měl vypadat takto:

Segedínský guláš s uzeným bůčkem

Základ segedínského guláše přidám do zelí (co zbylo z předchozího dne), důkladně rozmíchám, ochutím solí, pepřem (případně kmínem) a segedínský guláš už jenom ohřeju, aby nebyl při jídle studený. Jakmile je hořátý, přídám do něj utřený česnek, rozmíchám a po chvíli servíruju. Segedínský guláš by měl vypadat asi takto:

Segedínský guláš

Tip na vylepšení receptu na segedínský guláš

Žádný recept není neměnný a každý si ho upravuje podle svých chutí a někdy i možností. To se týká i receptu na segedínský gůláš, který vařím v několika variacích. Všechny variace vám neprozradím, ale to nejzajímavější ano. Všechno je samozřejmně o surovinách, které dokáží recept na segedínský gůláš neuvěřitelným způsobem vylepšit:

  1. Recept na segedínský guláš vylepšuji změnou druhu masa. Místo plece někdy používám pěknou prorostlou krkovičku. Důvod je jednoduchý. Krkovička je velmi šťavnatá a tato šťáva velmi vylepšuje chuť segedínského gulášem.
  2. Recept na segedínský guláš hodně připomíná recept na polský bigos. Proto maso někdy nahradím pravou polskou domácí klobásou, kterou kupuju přímo v Polsku u malého uzenáře. Bohužel jsem na českou uzeninou zlomil hůl - prostě mi nechutná, ale nechci vás ovlivňovat, jezte co vám chutná. Úplně vám pokazí chuť segedínského guláše. Mě chutná uzenina z mixu pravého hovězího a vepřového masa, která je ještě navíc uzená opravdovým bukovým kouřem. Navíc poláci do uzenin nedávají žádnou vodu jako češi - jejich uzenina mi připomíta klobásy, které vyráběla moje babička.
  3. Poslední tip na vylepšení receptu na segedínský guláš se týká kysaného zelí. Pokud máte možnost, tak si ho udělejte doma. Kupované zelí je oproti domácímu hodně kyselé, jako by ho při výrobě dokyselovali průmyslovou kyselinou. A to je při vaření hodně znát.
Recepet na segedínský guláš pro šetřílky

V době ekonomické krize není na šetření nic špatného. Mám tím na mysli využití zbytků jídel. Když vám po nedělním obědě zbude vepřo-knedlo-zelo, tak si z něho můžete na večeři udělat segedínský guláš pro šetřílky. Recept na segedínský guláš pro šetřílky je jednoduchý. Zbytky vepřové pečínky si pokrájíte na kostky a nasypete do zelí. Pečínku i se zelím ohřejete, jen pro barvu zasypete parikou, přidáte stroužek rozetřeného česneku a jenom pořádně zamícháte. Věřte nebo ne, ale za pět minut máte večeři hotovou a navíc recept na segedínský guláš pro šetřílky zvládne i kuchařský ignorat. Pokud vám od oběda zbyl i knedlík, tak ho můžete sníst jako přílohu.

Segedínský guláš pro šetřílky v mojí verzi vypadá takto:

Segedínský guláš pro šetřílky
© Fotis Fotopulos, 2011
Segedínský guláš
Hovězí guláš
Vepřový guláš
Bramborový guláš
Maďarský guláš
Kančí guláš
Houbový guláš
Guláš z václavek
Jelení guláš
Srnčí guláš
Fazolový guláš
Další guláše
Last Minute Dovolená