Vepřový guláš

Ingredience na Vepřový guláš

  1. 0,5 kg vepřového plecka (do vepřového guláše se hodí i šťavnatá krkovička)
  2. 2 až 3 lžíce sádla
  3. 1 cibule
  4. 3 rozetřené stroužky česneku
  5. sladká mletá červená paprika (podle chuti může být i pálivá)
  6. sůl
  7. kmín
  8. majoránka
  9. 1 bobkový list
  10. střítka čerstvého chleba (čtvrt krajíce)
  11. voda na podlití

Recept na Vepřový guláš

  1. Nejdříve si maso a cibuli nakrájíme. Vepřové maso na kostky a cibuli na jemno.
  2. Pak si v hrnci rozpustíme sádlo a na něm opečeme nakrájenou cibuli.
  3. Jakmile cibule zesklovatí, tak přidáme na kostky nakrájené vepřové maso.
  4. Maso opečeme ze všech stran. Toho docílíme stálým mícháním vařečkou.
  5. Jakmile je maso opečené, tak přidáme do vepřévého guláše mletou papriku, která nám poslouží jako jíška. Papriky přisypeme tolik, aby se v ní masové kostky pěkně obalily. Během přisypávání papriky vepřový guláš neustále mícháme. Mletou papriku nikdy dlouho neopékejte - tím vepřový guláš zhořkne! Vepřový guláš zalijte max. po pátem zamíchání vařečkou!
  6. Jakmile je maso obalené paprikou, tak ho podlijte vodou tak, aby bylo ponořené a mohlo se vařit dokud nezměkne.
  7. Zalité maso podle chuti osolíme. Přidáme bobkový list a podle chuti okořeníme majoránkou a kmínem.
  8. Vepřový guláš zahustíme střítkou chleba. Zásadně nepoužívejte chleba typu Šumava - nevratně by zkazil chuť vepřového guláše. Raději zajděte do pekařství a kupte čerstvý chleba. Používejte opravdu jenom střítku z čerstvého chleba. Střítku trhejte na maličké kousky a vařte tak dlouho dokud se nerozvaří. Tímto způsobem vepřový guláš zahustíme.
  9. Vepřový guláš vařte na mírném plameni tak dlouho, dokud se úplně nerozvaří chlebová stříka. Jenom tak nám nevzniknou nezvhledné žmolky, které kazí výsledný dojem z vepřového guláše.
  10. Fajnšmekři mohou po rozvaření chlebové střítky vylepšit vepřový guláš česnekem, který stačí jenom rozetřít a přimíchat.
  11. Nakonec stačí vytáhnout bobkový list a vepřový guláš můžeme začít servírovat.

Tip na vylepšení receptu na vepřový guláš

Vepřový guláš dělejte na sádle. Vepřové sádlo se tak brzo nepřipálí jako olej a zároveň přidá vepřovému guláši šmrnc. To platí hlavně tehdy, kdy použijete libové maso. Jak je známo, chuť masa dělá jeho tuk. Váš vepřový guláš bude nejlepší tehdy, kdy použijete doma vyškvařené sádlo, které krásně voní. Doma si ho můžete snadno vyrobit. Syrové sádlo se nakrájí na kostky, podleje vodou a dá na plotnu. Jakmile pustí šťávu, tak ho jenom přecedíme a necháme zchladit. Domácí sádlo se dá použít nejen do receptu na vepřový guláš.

Vepřový guláš si můžeme dát s knedlíkem, nebo s čerstvým a křupavým pečivem. Na vytrávení nejlépe poslouží pivo.
Jedna rada na závěr. Každý guláš je nejlepší odleželý. Proto se doporučuje jíst ho až druhý den. Můj vepřový guláš po uvaření vypadá takto:

Recept na vepřový guláš
Recept na vepřový guláš pro nedočkavce

Recept na vepřový guláš pro nedočkavce je taková nouzová rychlovka. Od receptu na vepřový guláš se liší pouze v použitém mase. Místo syrového masa se použije vepřová konzerva. Tím se doba přípravy vepřového guláše dostane pod deset minut. Jeho výsledná chuť je ale hodně ovlivněna kvalitou vepřové konzervy. Osobně používám jenom tři. Jednu si kupuju v místním obchůdku, který pod pultem prodává výrobky domácího řezníka. Druhou kupuju v Polsku a jmenuje se Swojskije chata. No a tu třetí si vyrábím sám. Snad jsem vám aspoň trošku pomohl s výběrem vepřovky do vepřového guláše.

© Fotis Fotopulos, 2011
Segedínský guláš
Hovězí guláš
Vepřový guláš
Bramborový guláš
Maďarský guláš
Kančí guláš
Houbový guláš
Guláš z václavek
Jelení guláš
Srnčí guláš
Fazolový guláš
Další guláše
Last Minute Dovolená