Domácí sádlo

Ingredience na škvaření domácího sádla:

  1. cca. 1 kg hřbetního sádla
  2. troška vody na podlití
  3. dobrý hrnec
  4. kameninová nádoba nebo skleněné sklenice na uskladnění vyškvařeného sádla

Domácí sádlo je v kuchyni něco jako "kámen mudrců" v alchymistické laboratoři. S nadsázkou můžeme říct, že sádlo se dá využít při přípravě většiny pokrmů. Rád bych se zmínil ještě o jedné nedoceněné vlastnosti domácího sádla. Když se na něm smaží, tak se snadno nepřipaluje jako obyčejný rostlinný olej. To už stojí za zamyšlení, co myslíte?

Domácí sádlo - recept na jeho vyškvaření:

Sádlo si nakrájíme na kostky (já je krájím na sílu dvou palců) a dáme ho do hrnce. Trošku sádlo podlijeme vodou, aby se z počátku nepřichytávalo a začneme ho škvařit:

Recept na domácí sádlo

Jakmile zapneme plotnu, tak je potřeba škvařené sádlo promíchávat vařečkou. Během škvaření se kostky sádla rozpouští a tak vzniká domácí sádlo, které je zatím v tekutém stavu. Teď už jenom zbývá vybrat škvarky, které plavou v tekutém domácím sádle. Já je vytahuju vařečkou kterou jsem sádlo míchal (nerad dělám zbytečné nádobí):

Škvařené sádlo

Škvarky máme od sádla oddělené a teď jenom chvilku počkáme než sádlo trošku vychladne, abychom ho přelili do nádoby, ve které budeme domácí sádlo skladovat. S vychladnutím sádla to moc nepřehánějte - může totiž ztuhnout a pak ho už nepřelijete:

hotové domácí sádlo

Domácí sádlo - několik tipů jak na to

Domácí sádlo se dostává znovu do módy stejně rychle, jak rychle upadá kvalita sádla v našich "supermárketech". Bohužel některé rady, které znaly naše babičky, jsme už zapoměli. Proto přináším několik rad jak dělat domácí sádlo:

  1. Ke škvaření používáme jenom hřbetní sádlo - pokud chcete opravdové domácí sádlo. Určitě nezkoušejte škvařit plstní sádlo. Z plstního sádla vyškvaříte jenom velmi nekvalitní až nechutné sádlo, které vám ještě navíc žlukne. Plstní sádlo zpracovávají "chemičky" a pak ho za pár kaček prodávají v "supermárketu" třeba pod značkou "naše kvalita".
  2. U řezníka kupujte jenom hřbetní sádlo zbavené kůže. Pokud vyškvaříte sádlo s kůží, tak už škvarky nikdo nepokouše. Uvidíte, že i mlýnek bude mít co dělat až budete dělat ze škvarků pomazánku.
  3. Na skladování sádla používejte kameninu. Proč kameninu. Když se domácí sádlo přelévá, tak je velmi horké a už několikrát se mi stalo, že skleněná nádoba horkem praskla. Kamenina něco snese.
  4. Domácí sádlo skladujte tak, aby nechytalo pachy z okolí. Takže je ho dobré mít u uzavřené nádobě (třeba pomocí překryté utěrky).

Domácí sádlo je úplně jiné než to kupované. Rozdíl se těžko popisuje. Zkuste si vyrobit domácí sádlo a rozdíl poznáte sami. Za tu námahu to stojí. Jeden rozdíl poznáte hned od oka. Domácí sádlo není ztužené. Proto vám v ledničce neztuhne a ihned po vytažení z ledničky se snadno natírá na chleba.

domácí sádlo namazané na chleba

Výše uvedenou klasiku, chleba namazaný domácím sádlem a s cibulí, si na druhý den po škvaření nikdy neodpustím :) A také si neodpustím škvarkovou pomazánku.

© Fotis Fotopulos, 2011
Jíška
Domácí sádlo
Kysané zelí
Domácí škvarky
Domácí vepřovka
Domácí majonéza
Domácí sulc
Domácí chleba
Last Minute Dovolená