Ingredience na škvaření domácího sádla:
Domácí sádlo je v kuchyni něco jako "kámen mudrců" v alchymistické laboratoři. S nadsázkou můžeme říct, že sádlo se dá využít při přípravě většiny pokrmů. Rád bych se zmínil ještě o jedné nedoceněné vlastnosti domácího sádla. Když se na něm smaží, tak se snadno nepřipaluje jako obyčejný rostlinný olej. To už stojí za zamyšlení, co myslíte? |
Sádlo si nakrájíme na kostky (já je krájím na sílu dvou palců) a dáme ho do hrnce. Trošku sádlo podlijeme vodou, aby se z počátku nepřichytávalo a začneme ho škvařit:
Jakmile zapneme plotnu, tak je potřeba škvařené sádlo promíchávat vařečkou. Během škvaření se kostky sádla rozpouští a tak vzniká domácí sádlo, které je zatím v tekutém stavu. Teď už jenom zbývá vybrat škvarky, které plavou v tekutém domácím sádle. Já je vytahuju vařečkou kterou jsem sádlo míchal (nerad dělám zbytečné nádobí):
Škvarky máme od sádla oddělené a teď jenom chvilku počkáme než sádlo trošku vychladne, abychom ho přelili do nádoby, ve které budeme domácí sádlo skladovat. S vychladnutím sádla to moc nepřehánějte - může totiž ztuhnout a pak ho už nepřelijete:
Domácí sádlo se dostává znovu do módy stejně rychle, jak rychle upadá kvalita sádla v našich "supermárketech". Bohužel některé rady, které znaly naše babičky, jsme už zapoměli. Proto přináším několik rad jak dělat domácí sádlo:
Domácí sádlo je úplně jiné než to kupované. Rozdíl se těžko popisuje. Zkuste si vyrobit domácí sádlo a rozdíl poznáte sami. Za tu námahu to stojí. Jeden rozdíl poznáte hned od oka. Domácí sádlo není ztužené. Proto vám v ledničce neztuhne a ihned po vytažení z ledničky se snadno natírá na chleba.
Výše uvedenou klasiku, chleba namazaný domácím sádlem a s cibulí, si na druhý den po škvaření nikdy neodpustím :) A také si neodpustím škvarkovou pomazánku.