Recepty na domácí škvarky

Škvarky

Jako pokrm jsou škvarky jednoduché co do přípravy, ale za to naší životosprávě dělají těžkosti. Tím Vás nechci od škvarků odrazovat, ale jen nabádat ke střídmosti při jejich konzumaci. Ruku na srdce. Zdravá životospráva není totéž co požitek z jídla, kdy jídlo jíme proto abychom si pochutnali. A v tom jsou škvarky nepřekonatelné. Přeji dobrou chuť a zároveň nezapomínejte na své srdce, které se přímo sousedsky nesnáší s vysokým cholesterolem.

Ale dost už přednášek o zdravém životním stylu a ponořme se do tajů škvarkových pokrmů. Jak mnozí v Vás správně tuší, jsou škvarky původu živočišného. Vznikají při škvaření sádla jako jeho zbytek, který už je neroztavitelný. V Československu se daly u řezníka koupit škvarky vepřové. Občas lojové, které vznikají škvařením hovězího tuku, a podpultově husí škvarky, které si tam řezník schovával jen pro své dobré známé. Dnes chodím kupovat škvarky už jenom do malých regionálních jatek. Díky novému českému způsobu trávení volného času, tvz. „šopingování“ v nákupních centrech, malá řeznictví nefer tržní podmínky neustála. Bohužel.
Nejchutnější jsou škvarky čerstvé kdy jsou ještě křehké a voňavé. A to už jsme u prvního receptu:

Recept na domácí škvarky

Pokud nestojíte o kupované škvarky mám tady pro vás recept na domácí škvarky. Při jejich přípravě nejdříve začneme v řeznictví. Tam koupíme vepřové sádlo. Doporučuji kupovat sádlo bez kůže - když se kůže zpeče, tak škvarek s kůží pokouše snad jenom terminátor. Doma sádlo pokrájíme na kostky, dáme do hrnce a trochu podlijeme vodou. V průběhu škvaření se kostky sádla rozpouští a vzniknou mám vynikající dva domácí produkty - škvarky a sádlo. Nakonce škvarky z roztaveného sádla vybereme a dáme na talíř. Sádlo slijeme do sklenice nebo kameninového hrnce a necháme ztuhnout.

domácí škvarky recept

Ze škvarků co nesním, si druhý den dělám výbornou škvarkovou pomazánku.

Recept - škvarky se solí a chlebem

Je to recept který skutečně zvládne každý. Stačí umět nakupovat a krájet chleba pokud na to nemáte lidi. Koupené škvarky stačí napichovat na vidličku, osolit podle libosti a zajíst chlebem. Takto můžete jíst škvarky všeho druhu. Vepřové, lojové, husí. U posledních dvou jmenovaných doporučuji ochutnat ještě kdy jsou teplé. Opravdový gurmán československé kuchyně toto vybrané menu spláchne douškem dvanáctistupňového piva. Vám úzkostnějším doporučuji přikousnout ředkvičku, aby jste měli čistější svědomí z dodržování zdravé životosprávy.

Recept - škvarky jako šoulet

Přebraný a předem namočený hrách uvaříme do měkka. Hrách nesolíme. Přebereme kroupy, vypereme je a rovněž je uvaříme do měkka. Osmažíme drobně nakrájenou cibuli a do horkého tuku přidáme 150 g škvarků. Vše smícháme, osolíme, opepříme, přidáme majoránku a 3 stroužky utřeného česneku. Krátce podusíme a podáváme.
Na 200 g hrachu dáme 150 g krup.

Recept - škvarkové knedlíčky

Z těsta na bramborové knedlíky vytvarujeme malé kulaté knedlíčky jen o málo větší než knedlíčky do polévky. Naplníme je mletými škvarky a vaříme 10 až 15 minut. Jsou dobré s kysaným zelím.

Recept - škvarky z husy

Husí škvarky se v obchodních centrech neprodávají. Naštěstí je tam možné koupit husu mraženou igelitem balenou. Jistě je to praktičtější než v „loftovém“ bytě chovat husu od housete v prázdném dětském pokoji. Ale přátelé, veškerá námaha vynaložená na pořízení husy stojí za to. Jak jednou zkusíte, nebudete chtít jíst nic jiného. Tak jdeme na to, třeba i když jsme si koupili jen půl husy:

Stáhneme maso z prsou i s kůží. Nakrájíme jako dlaně velké kusy, mírně podlité dáme vařit na pánev nebo do kastrolu (podle množství) až kůže mírně zrůžoví. Nesolíme! Potom scedíme, naklademe na železnou pánev, skropíme je studenou vodou a dáme do vyhřáté trouby upéci do křupava. Teprve hotové posolíme, ale nikdy je nelisujeme!
V teplém stavu jíme s vařenými bramborami. Za studena s černým chlebem.

Slovenské pagáčky

Slovenské pagáčky jsou zřejmě původem z Maďarska. Ale prodávají se také teplé na ulicích v zemích bývalé Jugoslávie a říkají jim „pogačice“. Ovšem tato informace je vyčtená z průvodců vydaných ještě v dobách bratrského soužití čechů a slováků v Československu. Protože při mé letošní návštěvě bývalých jugoslávských států byl vidět čilý pouliční prodej hotdogů a hamburgerů.
Slovenské pagáčky nám budou chutnat i připravené v domácích podmínka, ať je recept z Maďarska, Slovenska nebo bývalé Jugoslávie.

Prosijeme a nahřejeme 300 g mouky, přidáme do ní 200 g mletých škvarků, 2 žloutky, 10 lžic smetany nebo tučného mléka, 2 lžíce bílého vína a osolíme. Pak přidáme 10 g kvasnic vykynutých v trošce mléka. Ze všeho vypracujeme těsto, vyválíme v placku na prst silnou, sklenkou vykrájíme kolečka a ta necháme kynout na plechu až 3 hodiny. Pak je potřeme vejcem a upečeme v troubě.

© Fotis Fotopulos, 2011
Jíška
Domácí sádlo
Kysané zelí
Domácí škvarky
Domácí vepřovka
Domácí majonéza
Domácí sulc
Domácí chleba
Last Minute Dovolená