Domácí majonéza

Domácí majonéza je nenahraditelná

Domácí majonéza je výrobek, který v žádném "supermárketu" nenajdete. A obávám se, že ji tam nenajdete nikdy s tím jak se stále zvyšuje DPH - ta totiž nutí české výrobce a obchodníky jídlo prodávané v ČR šidit. To je problém, který žádná země s malou sazbou na potraviny prostě nemá - podívejte se na Polsko, Německo či Rakousko. A malá poznámka pro mediálně zpracované - polské potraviny kupované v Polsku mají špičkovou kvalitu. Vím to, protože tam jezdím každý třetí den nakupovat. Polské potraviny (ale i jiné) kupované v ČR jsou úděsné, protože čeští manažeři v rámci "konkurenceschopnosti" nutí výrobce je šidit. To vám potvrdí každý nejen polský výrobce potravin.

Ale dost řečí a prostě "jedovaté" potraviny v českých "supermárketech" ingnorujme a udělejme si je poctivě tak, jak mají být udělané. Proto vznikla i tato stránka, ve které se můžete dočíst jak vyrobit poctivou domácí majonézu.

Připravil jsem pro vás nejen základní recept na majonézu, ale snažil jsem se vám ukázat i možnosti jejího ochucení. Na konec jsem přiložil i recept na majonézu vyrobenou bez vajec, který se hodí do horkých letních dnů.

Recept na domácí majonézu

  1. 1 žloutek
  2. 1 lžička hořčice (nejlépe dijonská, ale jinak podle chuti)
  3. cca. 2 dl slunečnicového oleje lisovaného za studena (může být i jiný)
  4. trocha citronové šťávy (podle chuti)
  5. sůl a pepř

Do hlubší misky dáme žloutek který metličkou promícháme s horčicí. Směs podle chuti osolíme a opepříme. Metličkou začneme směs (majonézový základ) v míse energicky šlehat v jednom směru (levičáci vlevo a pravičáci vpravo) a přitom začneme do majonézy velmi pomalu  přilévat olej (pár kapek, za stálého míchání chvilku počkat a pak zase pár kapek...). Během přilévání ve šlehání nepolevujeme, protože by se nám jinak domácí majonezá nepovedla - energické šlehaní po celou dobu přilévání oleje je pro úspěch prostě klíčové. Po vyčerpní celé dávky oleje má být domací majonéza pěkně hutná. Trošku ji podle chuti zředíme zakápnutím citronovou šťávou, kterou do majonézy metličkou všleháme a pak už jenom domácí majonézu uložíme do chladu.

Domácí majonéza může mít mnoho příchutí. Například stačí změnit druh horčice a hned bude domácí majonéza úplně jiná. Následující recepty berte jako inspiraci.

Domácí majonéza chantilly

Tato úprava domácí majonézy pochází z Francie. Úprava majonézy spočívá v tom, že si nejdříve ušleháme dvě lžíce opravdové tučné smetany, kterou vmícháme k majonézovému základu a dál budeme postupovat jak bylo popsáno výše.

Samozřejmně můžeme domácí majonézu vylepšovat podle toho co vám chutná. Já při grilování masa dávám do majonézového základu nasekanou bazalku. Když si dělám bagetu, tak zase do majonézového základu dávám nasekaný kopr. Prostě nebuďte rigidní a experimentujete a domácí majonéza se vám odmění chutí, kterou vám nenabídne žádný nadnárodní potravinářský kolos.

Falešná domácí majonéza
  1. 1 dl plnotučného mléka (musí být více než 3% tučnosti)
  2. 1 lžička hořčice (nejlépe dijonská, ale jinak podle chuti)
  3. cca. 2 dl slunečnicového oleje lisovaného za studena (může být i jiný)
  4. trocha citronové šťávy (podle chuti)
  5. sůl a pepř

Nebojte, nebudeme se chovat jako nadnárodní korporace, které bez rozpaků mění potraviny v traviny. Jen si uděláme dietnější verzi domácí majonézy u které je i nízké riziko salmonely.
Pokud se vám ji nechce šlehat ručně, tak ji udělejete ve vysokém robotu - nalijete mléko, k tomu přidejte sůl, pepř, hořčici a mixér zapněte. Pomalinku a opatrně (skopro po kapkách) přilévejte olej až vznikne hustá majonéza, kterou zředíte zašleháním několika kapek citronu (dejte podle chuti).

© Fotis Fotopulos, 2012
Jíška
Domácí sádlo
Kysané zelí
Domácí škvarky
Domácí vepřovka
Domácí majonéza
Domácí sulc
Domácí chleba
Last Minute Dovolená