Recept na domáci vepřovku

Domácí vepřová konzerva

Vyrábět domácí vepřovou konzervu mě donutila mizerná kvalita a odporná chuť vepřových konzerv, které prodávají české obchodní řetězce. Recept na vepřovou konzervu jsem získal od sestry, která ho dostala od skoro devadesátileté sousedky (čest její památce):

  1. vepřová krkovice (dvě třetiny)
  2. libový bůček (jedna třetina)
  3. sůl, kmín

Recept na domácí vepřovou konzervu

Základem úspěchu je použití dvou druhů masa. Vepřovou krkovici nakrájím na větší kousky (velké asi jako dlaň). Libový bůček naopak pomelu v mlýnku na maso. Nakrájené a pomleté maso dám na pekáč, osolím, okmínuji, podleji vodou a nechám hodinu zapéct v troubě. Zapečené maso přeložím do zavařovací sklenice tak, aby byla naplněná pod 1,5 cm pod okraj sklenice (cca. je to půl vašeho palce) - do sklenice nalijeme i výpek a ještě trochu vody. Pečlivě zatáhnu víčko a na konec se vepřová konzerva zavařuje dvě hodiny na mírném plameni. Moje domácí vepřová konzerva vypadá takto:

Domácí vepřová konzerva recept

Několik tipů na vepřovou konzervu

Krkovici si krájím na poměrně velké kousky - velké kousky masa zůstanou po zavaření ve vnitř krásně načervenalé. Komu to nevyhovuje, tak si samozřejmně může maso nakrájet na velikost, která se mu líbí. Možné je také i vynechání bůčku - to víte, mám rád vepřovou konzervu trochu mastnější.
Hotové zázraky s vepřovou konzervou dělá koření. Třeba majoránka je dobrá. Ještě jednu poznámku ke skladování vepřových konzerv. Já je raději skladuji v lednici. Je to jistější, protože jsme nepoužili žádnou chemii a zkažené maso produkuje nebezpečné toxiny. Ale nemějte strach. Dřív vepřovou konzervu sníte, než by se vám v lednici zkazila. Dělám to jenom pro sichr.

Na závěr malá rada. Vynikající vepřové konzervy se dají koupit v Polsku pod názvem Swojskaja chata. Osobně je kupuju v obchodě s názvem Biedrońka (beruška). To je informace pro ty línější z vás a tato vepřová konzerva vypadá takto:

Vepřová kozerva recept

Jak je z fotky vidět, tak je tato vepřová konzerva plná masa v přirozeném nechemickém sosíčku. Vzhledově a hlavně podle chuti se rovná tomu, co si pamatuju ještě z dob čínských vepřových konzerv. Doporučuji každému ať si ji v Polsku koupí, protože jenom tak pozná skutečnou kvalitu a už nikdy nenaletí na české šunty, které se snaží pracovníci "márketingu" vydávat za kvalitu.

© Fotis Fotopulos, 2011
Jíška
Domácí sádlo
Kysané zelí
Domácí škvarky
Domácí vepřovka
Domácí majonéza
Domácí sulc
Domácí chleba
Last Minute Dovolená