Fazolový guláš

Ingredience na Fazolový guláš:

 1. 2 plechovky (250 g jedna plechovka) sterilovaných fazolí
 2. 3 lžíce sádla
 3. 4 plátky uzeného bůčku
 4. 1 cibule
 5. červená paprika
 6. sůl
 7. pepř

Recept na Fazolový guláš

 1. Uzený bůček nakrájíme na kostičky (můžeme ho nahradit kvalitní uzeninou z masa). Cibuli nakrájíme na jemno.
 2. Na rozpáleném sádle cibuli zesklovatíme a přisypeme do ní nakrájený uzený bůček.
 3. Fazolový guláš zasypeme červenou paprikou tak, aby se na uzený bůček cibuli nalepila.
 4. 5x zamícháme vařečkou a přidáme do hrnce zcezené fazole z konzervy.
 5. Zalijeme vodou tak, aby byly fazole těsně ponořené.
 6. Fazolový guláš ochutíme solí a pepřem a povaříme ho.

Můj fazolový guláš po uvaření vypadá takto:

Recept na fazolový guláš

Fazolový guláš po staru

Předchozí recept na fazolový guláš je moderní a rychlý, protože hojně využívá polotovarů. Ovšem z nostalgie je dobré uvést i původní recept. Jen na úvod podotýkám, že jsem si recept trošku upravil podle své chuti.

Základem fazolového guláše jsou fazole. Raději používám bíle, protože v červené gulášové omáčce pěkně vyniknou. Dříve než začneme guláš vařit, je potřeba připravit fazole. Den předem je přebereme, nasypeme do hrnce a zalijte vodou. Ve vodě by měli stát opravdu aspoň den - tak změknou a druhý den se rychleji uvaří.
Druhý den můžeme pokračovat. Místo cibule si připravíme dvě sušené feferonky - počet feferonek upravujte podle jejich pálivosti. Pokud nemáte rádi pálivá jídla, tak feferonku nahraďte cibulí. Feferonku si pokrájím a zprudka ji osmahnu na rozpáleném sádle. Jakmile fazolový guláš začne vonět feferonkovou vůní (bacha je to fofr - feferonku nesmíte spálit), tak přisypu namočené fazole. Zapráším červenou paprikou, cca. 5x zamíchám vařečkou a zaliju vodou tak, aby byly fazole těsně ponořené. Fazolový guláš ochutím solí (kdo má plechovou hubu, tak může přidat i pepř). Zmírním plamen, přikryju pokličkou a zvolna vařím až změknou fazole. Důležité je fazolový guláš v této fázi kontrolovat a promíchávat, aby se vám nepřipálil (v případě nutnosti i přilévejte vodu).

Na první pohled se může zdát, že tento recept na fazolový guláš bude hodně pálivý, ale opak je pravdou. Díky osmahnutí ztratí feferonka část svoji pálivosti. Navíc se guláš vaří dlouho a to také pálivost snižuje. K tomu fazole mají neutrální chuť a proto nevadí, když fazolový guláš bude mít ostrou omáčku (je jí stejně málo v celkovém množství guláše, protože většina vody se během vaření vypaří).

Tip na vylepšení receptu na fazolový guláš

Pravověrní madaři mě asi budou za následující slova hnát vidlema až do Bruselu, ale já to riziko podstoupím. Hotový fazolový guláš si na talíři ozdobím kolečky kvašených okurků. K tomu si uříznu patku čerstvého křupavoučkého chleba a otevřu jednoho "pěnivého krasavce" z Hanušovic. Pivo Holba je lahodně hořké. A jak všichni víme, tak hořká chuť se hodí k pálivému jídlu.

© Fotis Fotopulos, 2011
Segedínský guláš
Hovězí guláš
Vepřový guláš
Bramborový guláš
Maďarský guláš
Kančí guláš
Houbový guláš
Guláš z václavek
Jelení guláš
Srnčí guláš
Fazolový guláš
Další guláše
Last Minute Dovolená