Recept na maďarský guláš

Jak jsem potkal pravý madarský guláš

Poprvé jsem ochutnal pravý madarský guláš při výletu po Dunajské cyklostesce. Musel to být skutečný kotlíkový guláš. Vařili ho v nádobě připomínající barel, který měl ve spodní části ohniště. A navíc se kuchař při vaření pravého madarského guláše tvářil náramně důležitě. Neustále maďarský guláš míchal a pomocník ze spodu přikládal dříví. Nicméně jejich recept na maďarský guláš mi zavoněl a za 50 SK jsem si jednu porci koupil. Bylo to něco fantastického. Prvních pět minut jsem na madarský guláš pořád foukal, myslel jsem si, že je horky, ale všechno bylo jinak. Nebyl horký, ale pálivý. Říká se, že pravý maďarský guláš musí pálit dvakrát. Jednou když se jí a podruhé další den ráno... A tenhle madarský guláš, přisahám bohu, pálil ještě dva dny po tom.

Bohužel jsem nezískal recept na pravý maďarský guláš - kuchaři, stejně jako všichni okolo byli slovenští maďaři jako poleno. Česky rozuměli jenom tehdy, kdy jsem si maďarský guláš kupoval. Pak už následovalo jenom samé "nemtudom". Proto výše uvedený recept na maďarský guláš je převzatý z literatury.

Kotlíkový guláš (maďarský guláš)

Kotlíkový proto, že se v maďarské pustě vaří v kotlíku na ohni. Ovšem nebudeme ortodoxní a v kuchyni mám bude stačit obyčejný hrnec a sporák. Základem všeho je maso nakrájené na kostky. Nejlépe hovězí a ještě lépe s kliškou. Pokud se podaří koupit vemínko, žádné strachy a šup s ním do kotlíku, protože dodá guláši požadovanou rosolovitost. S množstvím si nelamte hlavu, prostě každý co kdo snese. Pod pokličkou usmažíme cibulku. Ke konci smažení ji poprášíme červenou paprikou a přidáme kostky masa. Lehce osmažíme a nakonec zalijeme vodou tak, aby bylo maso zcela ponořené. A teď už jenom dusíme až maso dostatečně změkne. Podle chuti osolíme. Přidáme pokrájené brambory a na konec pro vyvaření přidáme kousek mrkve a petržele. Tato znamenitá pochoutka je hotova jakmile maso a brambory úplně změkly. Jen mějte na paměti jedno poučení – do kotlíku nepatří ani ždibec mouky a kmínu.

Nejlépe chutná s čerstvým a křupavoučkým pečivem. Osobně dávám přednost vypečeným slaným rohlíkům.

A je to venku. Pravý kotlíkový maďarský guláš je polévka. Znamenitá polévka, ke které stačí ovoňat a hned máte na ni chuť. Jen mějte na paměti, že ta chuť je nakažlivá, proto guláše navařte raději víc ať ta gulášová receptura pochází odkudkoliv.

© Fotis Fotopulos, 2011
Segedínský guláš
Hovězí guláš
Vepřový guláš
Bramborový guláš
Maďarský guláš
Kančí guláš
Houbový guláš
Guláš z václavek
Jelení guláš
Srnčí guláš
Fazolový guláš
Další guláše
Last Minute Dovolená