Hovězí guláš

Ingredience na Hovězí guláš:

 1. 0,5 kg hovězí kližky
 2. 2 až 3 lžíce sádla
 3. objemově tolik cibule, jaký má objem pokrájené hovězí maso na kostky
 4. sladká mletá červená paprika (podle chuti může být i pálivá)
 5. sůl
 6. pepř
 7. střítka čerstvého chleba (cca. čtvrt krajíce)
 8. voda na podlití

Recept na Hovězí guláš

 1. Nejdříve si hovězí kližku a cibuli nakrájíme. Cibuli na jemno a hovězí klišku na kostky.
 2. Pak si v hrnci rozpustíme sádlo a na něm opečeme nakrájenou cibuli.
 3. Jakmile cibule zesklovatí, tak přidáme hovězí kližku.
 4. Maso opečeme ze všech stran. Toho docílíme stálým mícháním vařečkou. Pro výslednou chuť hovězího guláše je dobré, když se maso zatáhne a všechna šťáva zůstane uvnitř.
 5. Jakmile se maso zatáhne, tak přidáme mletou papriku, která nám poslouží jako jíška. Papriky přisypeme tolik, aby se v ní masové kostky pěkně obalily. Během přisypávání papriky hovězí guláš neustále mícháme. Mletou papriku nikdy dlouho neopékejte protože zhořkne! Hovězí guláš zalijte max. po pátem zamíchání vařečkou! Já zalévám jakmile paprika pustí aroma.
 6. Podlijte vodou tak, aby bylo maso s cibulí ponořené a mohlo se vařit dokud nezměkne. Voda se při vaření odpařuje. Proto podlévejte vodou aby maso bylo pořád ponořené.
 7. Podle chuti osolíme a opepříme.
 8. Hovězí guláš z kližky můžeme zahustit střítkou chleba pokud ho máme moc "vodový". Nejlepší je střítka z čerstvého chleba, který je krásně kyprý a voňavý.

Jakmile je maso měkké a hlavně chleba s cibulí se rozvařila, tak je hovězí guláš hotový. Můžeme si ho dát s knedlíkem, nebo s čerstvým a křupavým pečivem. Na vytrávení nejlépe poslouží pivo.

Hovězí guláš zahušťujte chlebovou střítkou jenom tehdy, kdy chcete hovězí guláš nastavit přidáním vody, aby ho bylo více. Správný hovězí guláš se zahustí rozvařenou cibulí a kližkou, která se uvolní z masa. Proto se do při vaření dává stejný objemový díl masa a cibule.

Tip na vylepšení receptu na hovězí guláš

V receptu na hovězí guláš jsem vám už prozradil jedno své tajmeství. Zásadně ho zahušťuji jenom střítkou čerstvého chleba z pekárny (nepoužívám dopékané chleby se "supermárketu"). To je první fígl. Teď vám prozradím ještě další dva:

 1. Do hovězího guláše používám jenom skutečnou maďarskou mletou papriku. Pokud použijete tu, kterou prodávají české "supermárkety", tak hovězí guláš nikdy nebude mít tu správnou barvu - pořád bude světle hnědý jako dětské "h...." (s prominutím, že jsem tak sprostý). Naštěstí je možné tuto kvalitní mletou papriku koupit i na jižním Slovensku. Každý kdo jede na dovolenou do Velkého Medéru, tomu dám úkol. Musí mi koupit zásobu papriky.
 2. Na jižním Slovensku si nechávám kupovat ještě jednu maďarskou specialitu. Je to Paprikakrém - paprika v tubě. Tu dávám do hovězího guláše (ale i do jiných gulášů) na konci vaření pro barvu hlavně tehdy, kdy hovězí guláš nastavuju. Při vaření gulášů totiž platí jedno pravidlo. Čím více dáte do hovězího guláše vody, tím více je nutné ho zahustit chlebovou střítkou a čím více chlebové střítky, tím více je barva hovězího guláše světlejší. A světlá barva není to pravé ořechové. Právě tento Paprikakrém to umí zachránit. Navíc dává hovězímu guláši znamenitou pikantní chuť.
Recept na hovězí guláš pro nedočkavce

Recept na hovězí guláš pro nedočkavce berte s rezervou. Jedná se o náhražku, který uvaříte za dvacet minut. Holt dnešní uspěchaná doba si žádá bolestné kompromisy nejen v posteli, ale i v kuchyni. Ale dost remcání a pojdme rovnou k receptu. Ten se liší od toho klasického jenom v použitém mase. Místo hovězí kližky používám kvalitní hovězí konzervu s obsahem hovězího masa 98%. Bohužel tato kvalitní potravina není v Česku dostupná - kupuju ji v Polsku. Pokud vám nevadí rozemleté kůže, kosti, tuk a různá "éčka" označená značkou "Klasa", tak můžete použít i nějakou českou konzervu. Ale stále platí, že kvalitní suroviny jsou základem kvalitního hovězího guláše. Takže zkuste v českých obchodech pečlivě hledat kvalitu a kontrulujte u hovězích konzerv obsah skutečného hovězího masa a ne jeho separátu. Tento hovězí guláš se připraví opravdu rychle, proto do něho dáme jenom jednu menší cibuli. V klasickém receptu se cibule rozvaří, ale u tohoto receptu by to nestihla.

© Fotis Fotopulos, 2011
Segedínský guláš
Hovězí guláš
Vepřový guláš
Bramborový guláš
Maďarský guláš
Kančí guláš
Houbový guláš
Guláš z václavek
Jelení guláš
Srnčí guláš
Fazolový guláš
Další guláše
Last Minute Dovolená