Bramborový guláš

Ingredience na Bramborový guláš:

  1. cca. 0,5 kg brambor
  2. 1/4 l kyselé smetany
  3. 2 lžíce mouky
  4. 3 lžíce sádla
  5. 1 cibule
  6. červená paprika
  7. kmín
  8. sůl
  9. majoránka

Bramborový guláš v Madarsku spíše připomíná polévku. To by v Česku moc neprošlo a proto si ukážeme jak bramborový guláš zahustit pomocí smetany nebo pomocí bramor.

Recept na Bramborový guláš

  1. Nejdříve si nakrájíme brambory na kostky a cibuli na drobno.
  2. Ve smetaně si rozmícháme mouku tak, aby v ní nebyly hrudky.
  3. V hrnci rozpustíme sádlo a dorůžova na něm osmažíme cibuli.
  4. Do osmažené cibule přidáme brambory, které zasypeme červenou paprikou. Papriky dáme tolik, aby se nalepila na brambory.
  5. Po pěti zamíchání vařečkou (dlouhým smažením paprika hořkne) vlijeme do bramborového guláše smetanu s rozmíchanou moukou.
  6. Podle potřeby bramborový guláš doplníme vodou.
  7. Na mírném plameni vaříme dokud brambory nezměknou a ochutíme ho kořením. Během vaření by se měla cibule úplně rozvařit.

Tento recept na bramborový guláš mám od maminky která ho má zase od své maminky. Je to klasický vesnický recept pro pantáty, kteří přes den makali na poli, večer si dali porci tohoto guláše a pořád zůstali "šik". O tom si my, kancelářské krysy, můžeme nechat jenom zdát.

Chlapácky bramborový guláš

Bramborový guláš se smetanou už v poslední době vařím málo kdy. I já musím myslet na zdravý životní styl. Proto ho vařím bez smetany, ale za to s klidným srdcem ho pak spláchnu orosenou dvanáctkou. Aspoň jednu energetickou bombu (smetanu) jsem vypustil - piva se nevzdám, ať se klidně stará staví na hlavu. Jak takový bramborový guláš připravit? Recept je stejny a obsahuje jenom minimum změn:

  1. Oloupané brambory se nakrájí na kostičky a cibule na jemno.
  2. Na kolečka (nebo na plátky) si nakrájíme dobrou uzeninu, aby bramborovému guláši dodala ten správný "šmak".
  3. Na rozpáleném sádle si osmahneme cibulku. Jakmile cibulka zesklovatí, tak přidáme uzeninu.
  4. Jakmile se cibulka s uzeninou osmahne, tak ji zaprášíme červenou paprikou a pořádně promícháme, ale ne dlouho, aby bramborový guláš nezhořkl.
  5. Přidáme brambory a zalijeme vodou tak, aby byly brambory těsně ponořené.
  6. Bramborový guláš ochutíme solí, pepřem, špetkou majoránky, kmínu a novým kořením.
  7. A za stálého míchání vaříme na mírném plamenu dokud brambory nezměknou a voda se částečně nevypaří.
  8. Úplně na konec bramborový guláš ochutíme rozetřeným stroužkem česneku. Děláme to proto, aby česnek neztratil vařením svoji sílu a chut. Důkladně promícháme a necháme dojít pod pokličkou.

Tento bramborový guláš už nemusíme ničím zahušťovat. Částečně se voda při vaření odpaří a k tomu brambory pustí do omáčky nějaký ten škrob. Takže gulášek bude pěkně hustý :)

Bramborový guláš je možné vylepšit přidáním libového zauzeného bůčku. V Polsku jsem si našel malé řeznictví, které prodává uzeniny takové, jaké se dělaly za našich babiček na vesnici. Prostě uzeniny s fantastickou chutí, kterým se dnešní chemické potravinové náhražky nemůžou rovnat. Bramborový guláš se zauzeným bůčkem podle mě vypadá takto:

recept na bramborový guláš
Tip na vylepšení receptu bramborového guláše

Bramborový guláš je nejlepší s čerstvým chlebem až druhý den. Fantastické je si k němu ještě přikousnout kvašený okurek. No a pokud nebudete řídit auto, tak i jednoho "oroseného pěnivého krasavce" z Plzně.

Bramborový guláš nemusí být samozřejmně plný brambor. Brambor můžete dát klidně méně, ale měly by být škrobové. Protože jenom díky škrobu se bramborový guláš pěkně zahustí. Pokud škrobové nemáte, tak můžete použít jednoducou fintu. Dáte si zvlášt uvařit dvě brambory, které oloupete a nastrouhané přidáte do bramborového guláše. Díky tomu se guláš pěkně zahustí také.

Rád si vařím pikantní bramborový guláš. Recept je stejný až na jednu maličkost. Jakmile zaliju bramborový guláš vodou, tak k němu přidám pokrájenou feferonku. Je jedno zda bude čerstvá, sušená nebo sterilovaná - rozhodněte se podle Vašich zásobovacích možností. Já osobně si pěstuju feferonky doma v květináči. Sice doma pořád slyším, že by tam měly být muškáty, ale na štěstí se drahá polovička se řídí moudrem své maminky - naplněný žalůdek se rovná spokojené manželství. Takže muškáty mají smůlu.

Z brambor můžete také uvařit fantastické bramboráky, francouzské brambory či bramborové kendlíky plněné uzeným masem.

© Fotis Fotopulos, 2011
Segedínský guláš
Hovězí guláš
Vepřový guláš
Bramborový guláš
Maďarský guláš
Kančí guláš
Houbový guláš
Guláš z václavek
Jelení guláš
Srnčí guláš
Fazolový guláš
Další guláše
Last Minute Dovolená