Ingredience na bramboráky:
Bramboráky jsou jedním z jídel, po kterých se doslova oblízne každý. Vyloženě to vidím na sobě. Když mě honí mlsná, tak si usmažím bramboráky. Zajímavé ale je, že jsem bramborákama ještě nepohostil žádnou návštěvu. Inu, jsem egoista, který se řídí heslem "to nejlepší pro sebe". |
Recept na bramboráky se povede jenom tehdy, když se nám povede připravit těsto. Na to přátelé nezapomínejme stejně jako na druhou radu. Při přípravě bramboráků zaúkolujte ostatní členy rodiny. V dalším odstavce se dozvíte, že je to moudrá rada :)
Bramboráky mají drobet pracnou přípravu (ale jinak je to recept k nezaplacení :) Počítejte se mnou. Brambory se oškrábou, omyjou pod tekoucí vodou a s pomocí struhadla nastrouhají do mísy. No, ideální příležitost zapojit ostatní pod heslem "kdo škrábe, ten baští". Na bramboráky jsou ideální starší brambory, protože pouští málo šťávy a těsto z nich se lépe zahušťuje. Ale nebuďte smutní. Jde to i z nových brambor. Jen je potřeba nastrouhanou hmotu vymačkat a šťávu slít, ať při zahušťování nesypete do mísy mouku jako do bezedné jámy.
Bramborákům dává šmak česnek. Stroužky česneku očistíme a na struhadle k bramborám nastrouháme. Do mísy rozklepneme vejce a přilijeme mléko. Těsto rukama prohněteme a během hnětení ho zahustíme moukou tak, aby správně husté. Těsto je správně hustě, když drží při sobě a dá se roztírat. Může se stát, že těsto na bramboráky zahustíme až moc - v tom případě ho na požadovanou hustotu naředíme mlékem. Na konec těsto podle chuti okořeníme majoránkou, pepřem, solí a rukama pořádně prohněteme. Ideálně by těsto mělo vypadat asi takto:
Teď už stačí jenom na pánvi rozpálit olej (někdy dělám i na domácím sádle). Naběračkou na pánev naneseme těsto a zároveň ho i s ní rozetřeme po pánvi do tvaru placky. Do křupava bramborák osmažíme z jedné strany, obrátíme a úplně stejně osmažíme i druhou stranu. Smažení bramboráků v mojí kuchyni vypadá takto:
Osmažením je recept na bramboráky hotový. Na závěr uvedu jednu osobní poznámku. Bramboráky mám nejraději ještě když jsou horké. S dychtivostí je začínám trhat a baštit hned po vyndání z pánve - snad v budoucnu zdravotní pojištění uhradí léčbu za žaludeční vředy. Kdo tomu nevěří, ten ať raději bramboráky baští vychladlé.
Také se musím přiznat, že si do bramboráků dávám více česneku. Naštěstí drahá polovička není úpír, aby jí to ode mně odhánělo a moje bramboráky baští se mnou až má boule za ušima.
Recept na bramboráky můžeme jednoduše vylepšit jednou maličkostí. Jako salát stačí při servírování dát na stůl misku kysaného zelí. To je věc, která se k bramborákům úžasně hodí. Své o tom vědí jihočeši. Ti recept na bramboráky upravili do podoby jihočeské cmundy (je to vlastně bramborák s kysaným zelím a uzeným). Cmundu nedělám, ale uzené mám rád. Proto si k bramborákům ohřeju několik plátků zauzeného bůčku, který kupuju v Polsku - no posuďte sami jak je krásný, libovoučky, uzený v bukovém kouři a ne v žádné jedovaté chemii:
Z děctví mám jednu krásnou a nostalgickou vzpomínku na dědečka, který dělal placky z vařených brambor přímo na plotně stařičkého šporáku na dřevo. Vím, klasické bramboráky to asi nebyly a také neznám jejich recept, ale byly úžasně dobré. Tyto "bramboráky" se totiž potřely povidlama a to bylo fakt žrádlo. Pokud někdo z vás zná recept na tyto bramboráky, tak mi prosím napište. Je to totiž jediné jídlo, které dědeček vařil - to víte, byl to ještě ten starý klasický "macho", který se chodil do kuchyně jenom najíst nebo pro lahváče.
Někomu se mohou bramboráky jevit jako těžké jídlo. Proto si v této kuchařce může najít lehčí recept na oběd nebo na večeři. Vyzkoušet také můžete bramborové knedlíky plněné uzeným masem, nebo francouzské brambory.