V levé části obrazovky najde seznam receptů na rychlý oběd, tedy pokud chcete přeskočit povídání na úvod :) Nostalgické časy našich babiček jsou nenávratně pryč a proto ženu, která celý den stojí u plotny uvidíme maximálně ve skanzenu. Dnešnímu tempu se zamozřejmně přizpůsobují i recepty na rychlý oběd. Nejen že by měly být recepty na rychlý oběd opravdu rychle, ale zároveň by měly být jednoduché a také lehké či zdravé. Lehké a zdravé proto, že většina z nás pracuje v sedě a za "faldíky" se dneska stydí i muži. Pro inspiraci jsem pro Vás připravil několik receptů na rychlý oběd, které si našly cestu do mojí kuchyně. Snažil jsem se recepty na rychlý oběd namíchat tak, aby si vybraly jak ženy, tak i muži. Aby si vybrali milovníci masa, tak i vegetariáni. Snad se mi to podařilo. Tož přátelé posuďte sami: |
Nejdříve si uvaříme v osolené vodě kuřecí stehna.
Vody dáme tolik, aby stehna byla úplně ponořená. Vaříme je tak dlouho,
až se masíčko po píchnutí vidličkou odděluje od kosti.
K masu a vývaru přidáme špagety. Pokud je potřeba, tak přilijeme i
trochu vody a vaříme až špagety změknou. Množství vody a vývaru je
těžké do receptu popsat - to je potřeba mít v oku, ale jedno si
zapamatujte, voda i vývar by se měli úplně vypařit jakmile špagety
změknou. Pokud se Vám to na poprvé nepovede, tak si z toho nic
nedělejte. Prostě vodu slijte.
Na konec do špaget zamíchejte máslo a případně podle chuti dosolte. Tak
si velice jednoduše uvaříte rychlý oběd, který je navíc velmi chutný.
Špagety do sebe natáhnou chuť kuřecího masa z vývaru a i když se to na
první pohled zdá, tak tyto špagety nejsou suché, protože jsou omaštěné
máslem.
Tento rychlý oběd jsem podědil po řecké babičce. Řecké jídlo to určitě není, spíše se jedná o pokus babičky adaptovat se na českou kuchyni. Špagety s kuřecím masem jako rychlý oběd vypadají na talíři takto:
Italská pasta je přímo ukázkovým příkladem, jak uvařit rychlý oběd. Ovšem nemám prsty v žádné korupční kauze a proto si jaksi nemůžu koupit pravé suroviny na pastu (např. sýr Pecorino). Z toho důvodu jsem si rigatony trošku upravil pro použití českých a polských surovin. V Polsku totiž kupuji zauzený libový bůček, který je fantasticky jako všechno, co je uzené v opravdovém bukovém kouři.
Nejdříve si přivedeme k varu slanou vodu, ve které uvaříme ragatony. Mezitím co se ohřívá voda, tak si nakrájíme cibuli na půlkolečka. Nakrájenou cibuli si dáme na pánev a zapneme plotnu. Než se nám na plotně rozparádí cibule, tak si na nudličky nakrájíme zauzený bůček. Nakrájený bůček přidáme k cibuli a krátce osmahneme (bůček pustí šťávu a zároveň se zatáhne). Jakmile se bůček zatáhne, tak přidáme rajčata a omáčku důkladně promícháme a povaříme. V průběhu provařování omačky si rozetřeme česnek, který ke konci vaření přidáme do omáčky. Nakonce omáčku ochutíme solí, pepřem, bazalkou a vmícháme do ni uvařené rigatony. Toď vše a rychlý oběd je na světě.
A teď k těm surovinám. Pod slovem bůček si nepředstavujte hordu tučného masa. Poláci ho dělají fakt hodně libový - spíše bych řekl, že je to prorostlejší libové maso a díky tomu není suché, ale příjemně šťavnaté. Je to vlastně polotovar připravený uzením, který v kuchyni stačí jenom ohřát. Pastu si vařte jak vám chutná. Osobně ji mám rád měkkou, ale nikomu to nenutím a klidně si ji dělejte "ala dente". No snad Emanuel z Itala v kuchyni nebude mít z mého receptu na rychlý oběd děsivé kulinářské sny kořeněné českou tvořivostí :)
Cibulky s vejci jako rychlý oběd jsou opravdu fofr.
Nejdelší čas zabere uvaření brambor. Proto si je oloupeme, očistíme a
dáme je vařit v osolené vodě nakrájené na kostičky s trochou kmínu (tak
se rychleji uvaří). Pak si dáme uvařit vejce natvrdo.
Mezi tím si oloupané cibulky uvaříme. To trvá asi 15 minut.
Potom je v sítu přelijeme
studenou vodou a necháme odkapat. Do hrnce přidáme máslo, cibulky, cukr
(podle chuti) a
vejce nakrájená na kolečka. Mírně podlijeme vodou a chvíli dusíme. Na
konece osolíme a opepříme. Hotové cibule
dáme na mísu a posypeme zelenou petrželkou a jako přílohu přidáme
vařené brambory.
Tento rychlý oběd byl navíc do "české vajíčkové kauzy" i extremně levný. Bohužel dneska se vejce nakupují i na vesnici, což v dobách našich babiček nikdy nebylo. Být po mém, tak mám slepice taky, ale to už by mě sousedi asi sežrali - jsem už totiž vášnivý včelař a proto sousedi nemají pochopení další hospodářská zvířata. Takže mi nezbývá nic jiného, než trnout hrůzou čím dalším mi "osladí život" banda TOP odesáků.
Topinambury oškrábeme, omyjeme a vaříme v okyselené, mírně osolené
vodě. Vaříme asi 30 minut. Uvařené posypeme petrželkou a přelijeme
horkým máslem.
Tento recept na rychlý oběd ocení zejména něžné polovičky, které v
jednom kole drží nějaké diety. Snad pánové prominou, ale ve své
kuchařce nechci přehlížet žádnou skupinu :)
Topinambury jsem do receptů na rychlý oběd zařadil také proto, že jsou velmi zdravé. No posuďte sami. Obsahují inulín, který pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, proto jsou topinambury vhodné pro diabetiky. K dalším jejich pozitivním účinkům patří schopnost čistit střeva, pomáhají při revmatismu, při otocích a potřebě odvodnit organismus. Potvrzena je i schopnost topinamburů redukovat hladinu cholesterolu v krvi, regulovat krevní tlak nebo chránit proti stresu
Malé žampióny dusíme v celku na másle, větší podélně rozpůlíme. K měkkým žampiónům přidáme šunku a zalijeme je smetanou. Okořeníme je šťávou i špetkou kůry z citrónu a petrželkou a za stálého míchání ještě chvíli povaříme.
Polskou śinku používám proto, že neobsahuje vodu jako česká šunka. Vodu si můžu napustit z vodovodu a ne ji skoro za 180 Kč/kg kupovat v masně. Navíc polska śinka má zřetelné mramorování po celých kouscích masa a má bledší barvu - to znamená, že není dobarvovaná žádnejma Éčkama. Vím, dneska se nenosí chválit polské potraviny, ale já budu vždycky propagovat to co je dobré a chutná mi. A na konec jeden experiment. Kočce jsem dal na výběr z české šunky a polské śinky a výsledek byl jasný. Zbaštila tu polskou.
Tykve nakrájíme na plátky o síle malíčku. Necháme je chvíli vypotit. Pak je osušíme a namočíme je do rozšlehaného a osoleného vejce. Nakonec je obalíme v mouce a smažíme v horkém tuku. Trvá to asi 2 minuty.
Smažené tykve se dají jíst jenom tak, nebo si jako přílohu připravíme brambory.
Růžičky zbavíme zavadlých listů, důkladně opereme a povaříme 15 minut. Při vaření nepoužíváme pokličku - bez pokličky nebudou štiplavé. Uvařenou a odkapanou kapustu dáme na talíř, zalijeme máslem a posypeme upraženou strouhankou. Jí se jako lehký pokrm, nebo jako příloha k masu.
Jako rychlý oběd se dá samozřejmně udělat i varianta ryze pro pány. Máslo se nahradí na kostičky nakrájeným špekem, který si opražíme na troše sádla.
Očištěnou mrkev a pórek nakrájíme na stejně velké kousky tak, aby byly
velké asi jako brambory. Brambory oloupeme. Všechno dáme do jednoho
hrnce, zalijeme vodou, posolíme a vaříme asi půl hodiny. Do hotového
pokrmu dáme čerstvé máslo, sekanou petrželku a lehce zamícháme.
Je to dobrá příloha k dušenému masu, ale bohatě postačí jako rychlý
oběd hlavně v parných letních dnech.
Maso zbavíme všech blan a pomeleme ho zároveň i s očištěnou cibulí. Do pomletého masa přidáme vodu, sůl, pepř a maso rukama promícháme. Z těsta vytvoříme placičky silné jako palec, které zprudka po obou stranách opečeme do zlatova. Opečení trvá asi 8 minut a je hotovo. Stačí dát biftek na talíř a přelít ho se šťávou z výpeku. Jako příloha je výborná bramborová kaše, jakákoliv dušená či orestovaná zelenina, nebo nějaký čerstvý salát.
V zapékací nádobě rozpustíme máslo na kterém osmahneme filé. Osmahnuté filé zalijeme vínem, zakapeme citrónovou šťávou, podle chuti okořeníme a chvíli podusíme. Můžeme jíst jen tak třeba s křupavou bagetou, nebo vařenýma bramborama.
Tento rychlý oběd vařím zásadně jenom o víkendu. Jako správný nerybář zastávám teorii, že každá ryba musí i v břiše plavat a proto v průběhu oběda před oxidací "zachráním" zbytek vína. No a z tohoto důvodu nepotřebuju k tomuto rychlému obědu žádnou přílohu.
Kapří podkůvky podle chuti osolíme a posypeme kmínem. Vložíme do hrnce, podlijeme vodou a asi 10 minut dusíme. Během dušení si do majonézy přidáme česnek, zakápneme podle chuti citrónovou šťávou a rozmícháme. Hotové podkůvky dáme na talíř, zalijeme upravenou majonézou a jako přílohu doporučuji vařené brambory.
Ze všeho nejdříve si dáme vařit brambory (se solí a kmínem) - to trvá ze všeho nejdéle. Jakmile nám začnou brambory měknout, tak se můžeme pustit do samotné jitrnice s prejtem. Na pánvy rozpustíme sádlo. Na jednu polovinu pánve vymačkáme jitrnici a na druhou jelito. Takto oddělené si jitrnici a jelito za opatrného promíchávání ohřejeme. Jakmile se ohřejí, můžeme tento rychlý oběd servírovat s uvařenýma bramborama.
Tento rychlý oběd oslový zejména pány a naučila ho mě moje máma, která trpěla komplexem, že vypadám jako opuchlá niť - což dneska není pravda, pač jsem štíhlý jako statný buk. A navíc mám takový neblahý pocit, že s mojí postavou to už lepší nebude.
Chtěl jsem aspoň na závěr přidat něco "nezdravého", protože všechny předchozí rychlé obědy byly jako z příručky "zdravé výživy". Zastávám názor, že i v jídle se musí občas zahřešit a dopřát tělu něco nezdravě dobrého. K jitrnici s prejtem si dávám kysané zelí a jednu poctivou dvanáctku. Na talíři vypadá tento rychlý oběd takto:
Polotovary na můj talířek nesmí až na jednu vyjímku. Toto
vyjimkou jsou v polsku kupované mražené pirohy, které tam nabízí v
několika modifikacích. Ruské pirohy jsou s tvarohovou náplní, polské
jsou s masovou náplní a dokonce dělají pirohy s ovocnou náplní.
Příprava pirohů je jednoduchá. Zmražené pirohy nasypeme do osolené
vařící vody a za cca. 5 až 10 minut vaření jsou hotové. Já si je trošku
vylepšuju tím, že si na oleji osmahnu cibulku se zauzeným bůčkem (v
Polsku je to spíše zauzené prorostlé libové maso) a tím si uvařené
pirohy na talíři přeliju:
Pro pány ještě nesmím zapomenout doporučit guláše, které se také dají uvařit jako rychlý oběd. Například můžete uvařit fazolový guláš, bramborový guláš nebo segedínský guláš. Na svých stránkách přináším i rychlé varianty vepřevého guláše a hovězího guláše.