Lečo - recept

Ingredience na lečo:

  1. 10 větších rajčat
  2. 10 zelených nebo žlutých paprik
  3. 2 velké cibule
  4. 6 vajec
  5. olej
  6. pepř
  7. sůl

Recept na lečo je možné vylepšit dobrou a šťavnatou uzeninou - tedy pokud nejste vegetariáni až za hrob. Navíc se dá lečo snadno zavařovat a tak se jím předzásobit na zimu.

Recept na lečo

Recept na lečo patří mezi ty jednoduché. Nejdříve si připravíme cibuli tak, že si ji oloupeme, očístíme a pokrájíme na jemno. Pak si připravíme papriky. Z papriky odkrojíme konec se stopkou tak, aby se nám vyloupl celý "jádřinec". Takto vylouplou papriku podélně rozpůlíme a vyřízneme takové proužky, na kterých jsou semínka - pokud máte ale rádi pálivé lečo, tak je tam nechte. Nakonec papriku pokrájíme na proužky. Rajčata si pokrájíme klasicky na půlměsíčky.
V hrnci si rozpálíme olej, na kterém si lehce osmahneme cibulku. K osmahnuté cibulce si přisypeme pokrájenou papriku a také ji trochu osmahneme (zamozřejmně za stálého míchání). Nakonec přisypeme rajčata, důkladně promícháme, trochu podlejeme vodou a přikryjeme pokličkou. Zmírníme plamen a za občasného míchání dusíme pod pokličkou (v případě podtřeby podlévejte vodou). Jakmile paprika změkne, tak přidáme do leča vajce, která důkladně promícháme a na vyšším plamenu vaříme tak dlouho, až se vajíčka v leču uvaří.
Já navíc na konci vaření přidávám do leča dva stroužky čensneku, aby mělo větší říz. Ale to je něco navíc a kdo nechce, tak nemusí česnek přidávat. Moje lečo vypadá asi takto:

Recept na přípravu leča

Lečo s klobásou

Recept na lečo je stejný až na jednu drobnost. Společně s vajíčky přidávám na drobné kostičky pokrájenou uzeninu. Dělám to proto, aby se chuť uzeniny zbytečně nevyvařila a zůstala tak v leču uchováná pro naše hladové žalůdky.

V případě tohoto receptu nesmíte zapomenout na jednu zásadní věc. Kvalita uzeniny rozhoduje o výsledné chuti celého leča. Proto na uzenině nešetřete. Já osobně nemůžu dopoustit třeba na polské "myszliwskie kielbasi".

Zavařované lečo

Vařit v zimně lečo je zábava jenom pro finančně otrlé jedince. My všichni ostatní si uvaříme v létě z levných surovin a zavříme si ho. Přípravu zavařovaného leča můžeme rozdělit do dvou fází:

1. Příprava leča
Lečo si uvaříme podle výše uvedeného receptu s jedinou vyjimkou. Nebudeme do něho dávat vajíčka. Ty přidáme až při vaření zavařeného leča v zimně.

2. Zavařování leča
Naběračkou naplníme sklenice uvařeným lečem. Okraj sklenic důkladně čistou a suchou hadrou očistíme a zavíčkujeme. Při zavíčkovávání si dáváme pozor, aby se žádné víčko neprotáčelo. Pokud se nějaké protáčí, tak ho vyměníme za nové. Zavíčkované sklence vložíme do hrnce s horkou vodou a přikryté pod pokličkou vaříme tak dlouho, až se střed víčka trošku prohne do spodu. To je důkaz toho, že se lečo zavařilo. Moje sklenice se zavařeným lečem vypadá takto:

Recept na zavařené lečo

Lečo je ideální jídlo na oběd nebo na večeři. Nejlépe se k němu hodí krajíc čerstvého a křupavého chleba. Pokud ho nemáte, tak hlavu nevěště. Prostě si krajíc starého chleba rozpečtě v toustovači. Teda aspoň to tak dělám já a moc mi to chutná. Pokud jste v mládí byli nadměrně skotačiví a musíte živit vícero hladových krku, tak jako příloha k leču se nejvíce hodí vařená rýže.

© Fotis Fotopulos, 2012
Svíčková na smetaně
Kuře na paprice
Vepřo knedlo zelo
Hovězí s rajskou
Bramboráky
Smažený sýr
Vepřový řízek
Lečo
Kachna se zelím
Kapr na modro
Last Minute Dovolená