Pečená kachna se zelím

Ingredience na přípravu pečené kachny se zelím

 1. 1 kachna
 2. 1 bramborový knedlík (může být i houskový)
 3. 8 lžíce másla
 4. 5 lžíc bílého vína
 5. 1 lžička octa
 6. 1 lžíce hladké mouky
 7. 1 cibule
 8. cukr podle chuti
 9. kmín
 10. sůl
 11. půl hlávky červeného zelí

Recept na pečenou kachnu se zelím

Ze všeho nejdříve si dáme péct kachnu, protože pečení trvá nejdéle. Kachnu osolíme a okmínujeme napovrchu i uvnitř. Po pekáči rozetřeme máslo a kachnu položíme nejdříve prsy dolů a trochu podlijeme vodou. Pekáč přikryjeme druhým pekáčem nebo alobalem a pečeme tak dlouho, až prasa změknou. Jakmile změknou prasa, tak kachnu obrátíme na záda, polijeme výpekem, zase přikryjeme a pečeme do změknutí zádíček. Jakmile i zádíčka změknou a pečeme kachnu postupně z obou stran (za občasného polévání výpekem), aby se vytvořila kůrčička. Pokud je potřeba, tak samozřejmně v průběhu pečení kachny doléváme vodu.

Už v průběhu pečení kachny si můžeme začít připravovat zelí. Půl hlávky červeného zelí si drobně nožem nakrouháme. Syrovou cibuli drobně nakrájíme a společně s nakrouhaným zelím dáme do hrnce. Do hrnce přilijeme trochu vody (aby se zelí nepřipálilo) a podle chuti sůl, kmín a cukr. Přivedeme k varu a k zelí přilijeme víno. Ještě chvíli zelí povaříme, aby se mohlo víno varem redukovat. Jakmile se alkohol z vína odpaří, tak zelí přikryjeme pokličkou a zmírníme plamen na minimum. Za častějšího míchání zelí vaříme až změkne. Měkké zelí podle chuti okyselíme octem a omastíme máslem (cca. 4 lžíce másla), zaprášíme moukou a ještě chvíli za stálého míchání povaříme (mouka se musí povařit, aby nedrhla na patře).

Závěr receptnu na pečenou kachnu se zelím je jednoduchý. Koupení bramborový knedlík si nakrájíme na plátky, trošku pokapeme vodou a ohřejeme v mikrovlnce. Mezi tím si upečenou kachnu rozporcujeme, jednotlivé porce kachny dáme na talíř, přidáme hotové zelí a ohřáté bramborové knedlíky. Tož, málem bych zapoměl na zlatý hřeb oběda. Nezapomeňte si vychladit nějaké to dvanáctistupňové pivečko, pač po takové baště jenom bodne. Kachna se zelím je taková bašta, že na večeři nikdy nezůstane nic i když se navaří kotel. Pač moje pečená kachna se zelím se vždycky sní:

Recept na pečenou kachnu se zelím.
© Fotis Fotopulos, 2012
Svíčková na smetaně
Kuře na paprice
Vepřo knedlo zelo
Hovězí s rajskou
Bramboráky
Smažený sýr
Vepřový řízek
Lečo
Kachna se zelím
Kapr na modro
Last Minute Dovolená