Vepřo knedlo zelo

Ingredience na Vepřo knedlo zelo:

  1. 4 plátky krkovičky (nebo plecka)
  2. 2 plátky špeku
  3. trocha domácího sádla
  4. 1 balení kysaného zelí
  5. 2 menší cibule
  6. 2 stroužky česneku
  7. 1 lžíce světlé jíšky
  8. houskový knedlík
  9. kmín
  10. sůl

Česká klasika z vepřového masa, která je zároveň i našim kulturním dětictvím. Typicky české jídlo už snad ani neexistuje. Tož vařme ho, aby neupadlo nikdy do zapomění v dnešní záplavě "zdravých salátů".

Recept na vepřo knedlo zelo

Recept na vepřo knedlo zelo je českou klasikou, kterou prostě musí ovládat každá hospodiňka. Proto zde nebudu uvádět obtížnost. Jednu menší cibuli si očistíme a drobně nakrájíme. Maso osolíme a okmínujeme. Vložíme ho i s nakrájenou cibulí do hrnce a podlijeme vodou. Hrnec zakryjeme pokličkou a dusíme. Jakmile je maso měkké, tak dáme ho na pekáči zapéct do trouby, aby se na něm vytvořila kůrčička. Před pečením maso potřeme rozetřeným česnekem.

Jakmile se nám začně maso vařit, tak se můžeme pustit do přípravy zelí. Kysané zelí opereme ve vodě (aby ztratilo trošku na své kyselosti) a nožem překrojíme. Překrojené zelí s kmínem dáme do hrnce, podlijeme vodou a uvaříme do měkka (zelí nepřikrýváme pokličkou). Během vaření si drobounce nakrájíme cibuli a na nudličky si pokrájíme špek. Na pánvy si rozpustíme trošku domácího sádla, přidáme špek a na tom všem opečeme do sklovata nakrájenou cibuli. Opečenou cibuli i s výpekem přidáme do zelí, které na konec podle potřeby s pomocí jíšky zahustíme.

Ani to moc nebolelo a už se blížíme do samotného finále. Už jenom zbývá nakrájet knedlík na plátky, které pomocí jenom konečků prstů navhčíme a ohřejeme v mikrovlnce. Pak už jenom stačí všechno naservírovat na talíř a s rozkoší si nacpat "břuch":

vepřo knedlo zelo

Recept na vepřo knedlo zelo by měl být součástí svatebního obřadu. Ženská, která ho nezvládne uvařit, by se měla provdat jenom s garancí, že pokud se ho nenaučí do třech měsíců, tak si ji vezmou rodiče zpět. Ale dost bylo legrace. Pravdou ale milé hospodiňky je, že by jste neměly zapomenout na několik lahváčů, pokud se rozhodnete vepřo knedlo zelo na nedělní oběd uvařit. Uvidíte, jak bude najednou váš vztah spokojený. To je totiž tím, že láska prochází zaludkem. Tož "bon apetit".

© Fotis Fotopulos, 2012
Svíčková na smetaně
Kuře na paprice
Vepřo knedlo zelo
Hovězí s rajskou
Bramboráky
Smažený sýr
Vepřový řízek
Lečo
Kachna se zelím
Kapr na modro
Last Minute Dovolená