Kapr na modro

Ingredience na Kapra na modro

 1. 4 porce kapra
 2. 1 šálek bílého vína
 3. 1 mrkev
 4. 1 petržel
 5. 1 cibule
 6. kousek celerové natě
 7. nové koření
 8. bobkový list
 9. 5 kuliček celého pepře
 10. máslo
 11. citron
 12. petrželka
 13. 6 větších brambor
 14. kmín
 15. sůl

Recept na kapra na modro

Základem receptu kapra na modro je poctivý zeleninový vývar. Proto si nejdříve připravíme zeleninu do vývaru, ale před tím si postavíme hrnec s vodou na plotnu. Cibuli oloupeme a pokrájíme ji na kolečka. Mrkev očistíme, omyjeme a nakrájíme na drobné kostičky. Petržel očistíme, omyjeme a necháme v celku. Celerovou nať omyjeme. Jakmile se začne v hrnci vařit voda, tak do něj dáme všechnu připravenou zeleninu. Základ vývaru podle chuti osolíme, opepříme, přidáme bobkový list, nové koření, celý pepř a na konec vlijeme do něj bílé víno.
Než se vývar uvaří, trvá to asi 30 minut, tak si připravíme kapra. Nejdříve ho opatrně omyjeme tak, abychom mu nepoškodili kůži, protože jinak by se kapr pěkně nezbarvil do modra. Vniřní stranu kapra, tam kde je maso, zakapeme citronovou šťávou, osolíme a necháme marinovat než se vývar uvaří.
Jakmile je vývar hotový, tak ho scedíme a ještě jednou uvedeme do varu. Jakmile začne vývar bublat, tak ho odstavíme a vložíme do něj marinovaného kapra. Kapra už na plotně vařit nebudeme, protože nesmí přejít varem. Já hrnec zakryju pokličkou a vložím ho do peřin. Tam se kapr opatrně uvaří asi za cca. 50 minut.
Kapr se nám v peřinách opatrně "vaří" a my máme čas si připravit brambory. Brambory si oloupeme, omyjeme a nakrájíme na čtvrtky. Vložíme do hrnce s vodou, osolíme, přidáme špetku kmínu a vaříme do měkka. Měkké brambory slijeme, omastíme máslem, důkladně promícháme. Hotové brambory dáme na talířek, ozdobíme zelenou petrželkou, přidáme kapra a kdo chce, tam si může přidat i majonézu.

Kapr na modro má recept trošku obtížnější, ale určitě ho stojí aspoň na vánoce vyzkoušet. Ryb na talířku není nikdy dost a i když jsou ryby trošku dražší než vepřové maso, tak za to stojí pokud se po nich budeme cítit jako rybička :) No ne?

© Fotis Fotopulos, 2012
Svíčková na smetaně
Kuře na paprice
Vepřo knedlo zelo
Hovězí s rajskou
Bramboráky
Smažený sýr
Vepřový řízek
Lečo
Kachna se zelím
Kapr na modro
Last Minute Dovolená