Smažený sýr ("smažák")

Ingredience na smažený sýr

 1. 4 na palec tlusté plátky tvrdého sýra
 2. mouka
 3. vejce
 4. strouhanka
 5. olej na smažení (třeba slunečnicový)
 6. 10 větších brambor
 7. sůl
 8. kmín
 9. trocha másla
 10. tatarská omáčka (nebo majonéza)
 11. zelená petrželka na ozdobení

Při výběru sýru dbejte na jednu důležitou věc. Vyhněte se tzv. "nízko tučným" sýrům. Takový sýr se vám pak na pánvy rozteče. Je to způsobeno tím, že místo tuku je v takovém sýru voda. Proto kupujte opravdové tučné sýry a je jedno jestli je to poctivý Eidam, Moravský bochník, Ementál, Čedar nebo třeba Korolowsky sýr. Pokud si kvalitou sýru nejste jisti, tak ho jednoduše zmáčkněte mezi palcem a ukazováčkem, pokud se vám do sýru prsty zaboří, tak ho nekupujte.

Recept na smažený sýr

Recept na smažený sýr patří mezi středně těžké, ale rozhodně se ho nebojte. Se špetkou pečlivosti se dá zvládnout na jedničku. No a na podruhé to už zvládnete i se zavázanýma očima.

Nejdříve si připravíme brambory. Ty oškrábeme, opláchneme a nožem pokrájíme na osminky (maličké brambory necháme v celku). Brambora se nejdříve podélně rozpůlí, pak se obě půlky podélně ještě jednou rozříznou a tak vzniknou čtvrtky a nakonec se všechny čtvrtky ještě rozpůlí. Nakrájené brambory nasypeme do hrnce s vodou, mírně osolíme, přidáme špetku kmínu a vaříme je až změknou.
Než se brambory uvaří, tak si stihneme udělat smažený sýr. Nejdříve si připravíme trojobal. Do jedné misky si nasypeme mouku, ve druhé misce rozšleháme vejce se špetkou soli a do třetí misky nasypeme strouhanku. Plátky sýrů obalíme nejdříve v mouce, pak v rozšlehaném vajíčku a na konec ve strouhance. Na pánvy si pořádně rozpálíme olej, na kterém prudce osmažíme obalené sýry z obou stran. Hotové smažené sýry dáme na talířek.
Měkké uvařené brambory slijeme, podle chuti omastíme máslem (kdo nechce nemusí), pořádně promícháme a naservírujeme na talířek ke smaženému sýru. Na konec stačí brambory ozdobit snítkou zelené petrželky a přidat tatarku nebo majonézu.

Recept na smažený sýr

Smažený sýr balkánského typu

Recept na smažený sýr balkánského typu patří mezi ty nejjednodušší. Díky tumo, že je balkánský sýr vlhký, tak ho velmi snadno obalíte v trojobalu a ten dokonce hodně dobře drží i při smažení sýru.
Recept na smažený sýr balkánského typu je úplně stejný jako u klasického smažáku. Jedinou vyjímkou je to, že si koupíte balkánský sýr. Kupodivu kulinářské zázraky dosáhnete i těmi lacinějšími:

Smažený sýr recept balkánského typu

Při smažení krásně trojobal drží k sýru, takže i když butete tento smažák dělat poprvé, tak se vám na 100% povede:

smažený sýr

Na závěr musím každému doporučit tento recept na smažený sýr. Něco tak výborného a svěžího dlouhou neochutnáte. Tento smažák si totiž uchovává kyprou a vlahou konzistenci, který ze žádných sýrů nemá. Jen při jeho přípravě myslete na jedno. Smažený sýr balkánského typu je hodně slaný. Pokud Vám to vadí, tak ho před smažením dejte odmočit do vody, nebo prostě brambory jako přílohu nesolte - tím se slanost tohoto smaženého sýru také vykompenzuje. Smažený sýr balkánského typu na talíři vypadá takto:

Smažený sýr - recept na balkánský sýr
Tip na vylepšení smaženého sýru

I nejlepší jídlo se jednou přejí. To se týká i smaženého sýru. Naštěstí v tomto případě je náprava jednoduchá. Úplně stejný způsobem, jakým se smaží klasický sýr, se mohou osmažit olomoucké tvarůžky nebo třeba hermelín. Na závěr mám na vás jednu prosbu. Aspoň dětem nedávejte ke smažáku hranolky. Vím, dají se hodně rychle připravit a dětem chutnají, ale není to ono. Už jenom smažený sýr je dost slušná bomba a trojtá brada už dávno není známkou bohatství...

© Fotis Fotopulos, 2012
Svíčková na smetaně
Kuře na paprice
Vepřo knedlo zelo
Hovězí s rajskou
Bramboráky
Smažený sýr
Vepřový řízek
Lečo
Kachna se zelím
Kapr na modro
Last Minute Dovolená