Vepřový řízek

Ingredience na vepřový řízek

  1. 4 vykoštěné kotlety
  2. 1 vejce
  3. hladká mouka
  4. strouhanka
  5. sůl
  6. 6 větších brambor
  7. 1 lžíce másla
  8. mléko
  9. olej na smažení (může být i domácí sádlo)

Kotlety můžete koupit i nevykoštěné a vykostit si je doma. Z kostí si pak na oběd uvaříte vývar, který může posloužit jako polévka před vepřovým řízkem s bramborovou kaší.

Recept na vepřový řízek

Recept na vepřový řízek mám spojený s bramborovou kaší jako přílohou. Proto si nejdříve připravíme brambory, které se relativně dlouho vaří. Brambory oškrábeme, omyjeme, pokrájíme na čtvrtky a dáme vařit do osolené vody až změknou.
Během vaření brambor si připravíme řízky. Vepřové kotlety osušíme čistou utěrkou a paličkou na maso naklepeme. Rozklepané řízky si obalíme v trojobalu v následujícím pořadí. Nejdříve řízek obalíme v hladké mouce, pak v rozšlehaném osoleném vajíčku a na konec ve strouhance. Na pánvy si rozpálíme olej na smažení, na kterém zprudka z obou stran řízky osmažíme. Jakmile trojobal vytvořil pevnou krustu, tak řízky na pánvy trochu podleju vodou a podusím je, aby byly více šťavnaté a měkoučké.
Jakmile máme řízky usmažené, tak si můžeme připravit bramborovou kaši. Uvařené brambory zcedíme, přidáme máslo a přilijeme trochu mléka, mixérem rozmixujeme a během mixování přiléváme mléko tak, aby nám vznikla hladká kaše, kterou na konci jenom osolíme podle chuti.

K vepřovým řízkům s bramborovou kaší se hodně hodí jako příloha znojemská okruka (já si někdy dávám i kvašenou okurku). Kdo má estetické cítění, ten může bramborovou kaši ozdobit jemně nakrájenou pažitkou. Případně je možné řízek na talíři ozdobit kadeřavou petrželkou. Myslím, že z vepřového masa, je tento recept jeden z nelepších.

Můj vepřový řízek, ale s bramborovým salátem, vypadá takto:

Vepřový řízek
© Fotis Fotopulos, 2012
Svíčková na smetaně
Kuře na paprice
Vepřo knedlo zelo
Hovězí s rajskou
Bramboráky
Smažený sýr
Vepřový řízek
Lečo
Kachna se zelím
Kapr na modro
Last Minute Dovolená