Dušené kysané zelí

Ingredience na dušené kysané zelí:

  1. cca. 0,5 kg kysaného zelí (nejlépe domácího)
  2. 3 - 4 lžíce domácího sádla
  3. 1 střední cibule
  4. voda na podlití (nebo ještě lépe vývar)
  5. případně cukr na přislazení podle chuti

Dušené kysané zelí můžeme připravit dvojím způsobem. Za prvé bez zahuštění a podruhé zahuštěné. Oba způsoby vám v následující kapitole představím. Pak už bude jenom na vás, který vám zachutná. Dušené kysané zelí je totiž asi hned po bramborách nejzákladnější česká příloha, kterou by měl umět každý adept české kuchyně. Jako příloha se dává k vepřoknedlozelu.

Recept na dušené kysané zelí

Dušené kysané zelí zvládne asi každý :) Nejdříve si očistíme cibuli, kterou si pak drobně nakrájíme. Do hrnce si dáme sádlo, přisypeme nakrájenou cibuli, kterou si necháme zesklovatět. V průběhu smažení cibulky si rokou vymačkáme kysané zelí tak, aby mělo minimum nálevu. Nožem si ho několikrát překrojíme, přidáme k zesklovatělé cibulce a podlejeme trochou vody. Kdo chce, ten si může zelí přisladit cukrem (já to ale třeba nedělám). Za občasného míchání a případně i podlévání dusíme do měkka:

Recept na dušené kysané zelí

Pokud používáte domácí kvašené zelí, tak není potřeba zelí solit ani kmínovat. To se netýká kupovaného zelí z obchodu - to musíte min. vždycky dosolit či dokmínovat.

Zahuštěné dušené kysané zelí

Recept je prakticky stejný, jen přidáme jednu ingredienci navíc. Jednu lžičku hladké mouky. Vaření je taky skoro stejné. Na sádle si osmahneme drobně nakrájenou cibulku, kterou si zaprášíme jednou lžící hladké mouky. Vytvoříme si tak světlou jíšku, do které přidáme vymačkané a překrojené kysané zelí, které podlijeme vodou a dusíme do měkka.

© Fotis Fotopulos, 2013
Dušené kysané zelí
Červené zelí ke kachně
Last Minute Dovolená