Francouzské brambory - recept

Ingredience na francouzské brambory:

  1. cca. 10 středních brambor
  2. 2 vajíčka
  3. sterilovaný hrášek
  4. sádlo
  5. kvalitní uzenina
  6. cca. deci mléka
  7. sůl
  8. pepř

Francouzské brambory jsou úžasně jednoduchý recept. Uvedené množství ingrediencí mi vychází přesně ne velikost pekáčku. Proto je možné, že si je budete muset upravit podle Vašich možností. Věřte ale, že si to u Vás doma vypilujete, protože francouzské brambory Vám zachutnají a zařadíte je do Vašeho stálého jídelníčku.

Recept na francouzské brambory

Recept na francouzské brambory začneme přípravou brambor, protože to trvá nejdéle. Do hrnce si dáme vařit brambory ve slupce. Pokud jsou brambory znečištěné hlínou, tak je doporučuji před vařením opláchnout vodou. Jakmile si postavíme na vaření brambory, tak si dáme vařit do menšího hrnce jedno vajíčko. To si uvaříme na tvrdo, zbavíme skořápky a nakrájíme na plátky. Pak si na kolečka nakrájíme nějakou dobrou uzeninu (do receptu na francouzské brambory si dejte tu, která Vám chutná).

Těsně před uvařením brambor si vymažeme sádlem pekáček (nebo zapékací mísu). Děláme to proto, aby se nám nevratně brambory nepřipekly k pekáčku - přece jenom ocelový kartáč je nástroj zámečníka a ne strávníka :) Jakmile jsou brambory uvařené, to poznáme píchnutím vidličkou (vidlička do brambory lehce zajede), tak je slijeme, zbavíme slupky a nakrájíme na plátky.

Dalším krokem recept na francouzské brambory směřuje do finále. Všechny ingredience uspořádáme do vymazaného pekáče. Vytvoříme celkem tři vrstvy. Nejdříve na dno pekáče dáme první vrstvu uvařených nakrájených brambor. Na ně dáme nakrájenou uzeninu, vajíčko a scezený sterilovaný hrášek, které přikryjeme bramborama. Teď už jenom stačí podle chuti osolit a opepřit. V mléku si rozmícháme syrové vajíčko a francouzské brambory tím zalijeme. Francouzské brambory dáme do troubu (nepřikryté) a pečeme tak dlouho, než si vytvoří pěknou křupavou kůrčičku:

francouszké brambory

Tip na francouszké brambory

Recept na francouzské brambory je sám o sobě vynikající. Oni ti "frantíci" asi přece jenom myslí více žalůdkem. Ale já osobně si k nim na speciální misku dám kysané zelí nebo kvašáky (to víte, jsem odchovaný na bramborákách):

Recept na francouzské brambory

Na závěr si neodpustím ještě jednu "knížecí" radu. Do francouzských brambor není možné dát celou konzervu sterilovaného hrášku - tedy pokud se po něm nemůžete vyloženě utlouct. Proto než aby se v lednici zkazil, tak si z něho na oběd můžeme uvařit jednoduchou hráškovou polévku.

© Fotis Fotopulos, 2012
Bramborové recepty
Francouzské brambory
Šulánky s makem
Bram. knedlíky s uzeným
Last Minute Dovolená