Bigos recept

Ingredience na polský bigos

Recept na bigos mi dala kamarádka Kamila Grzędzińska. Jedná se o tradiční a hodně starý polský rodinný bigos recept, který mi zachutnal tak, že jsem ji ukecal a její tajemství na báječný polský bigos získal. S jejím svolením se s ním podělím i s vámi:

 1. 200 g kvašeného zelí
 2. 200 g hlávkového zelí
 3. 200 g nejlépe hovězí klišky
 4. 200 g veřového masa nejlépe ořezaného z žeber
 5. 100 g klobásky nejlépe uzené v bukovém kouři
 6. domácí vepřové sádlo (budeme na něm snažit)
 7. červené víno
 8. 2 šálky sušených hub
 9. 1 velká cibule
 10. rajský protlak
 11. sůl, pepř, mletá paprika

Bigos recept

 1. Bigos je o mase a tím začneme. Na kostky nakrájené hovězí a vepřové maso zprudka opečeme na sádle aby se zatáhlo.
 2. Jakmile se maso zatáhne, tak ho podlejeme vodou a vaříme dokud nezměkne.
 3. Mezi tím si nakrájíme hlávkové zelí. Pokud je kvašené zelí dlouhé, tak ho taky pokrájíme.
 4. Kvašené a hlávkové zelí dáme společně vařit do hrnce a přidáme k nim i sušené houby.
 5. Bigos je i o klobáse. Tu si připravíme tak, že na sádle osmahneme na jemno nakrájenou cibuli do sklovata a na ní opečeme na plátky pokrájenou klobásu.
 6. Jakmile se klobása opeče, tak ji podlejeme červeným vínem a vaříme ji tak dlouho až se víno vyvaří.
 7. Jakmile zelí a houby změknou, tak k nim přidáme uvařené maso a opečenou klobásu.
 8. Bigos podle chuti osolíme, opepříme a přidáme mletou papriku.
 9. Na konec přidáme protlak, ještě chvíli bigos povaříme a necháme ho do dalšího dne odležet.

Bigos recept - zásady při vaření

Všechno chce své a to se týká i receptu na bigos. Bigos se nedá odfláknout uvařením jenom v jednom hrnci. Pokud na takový bigos narazíte, tak pošlete autora cídit hrnce (tam bude prospěšnější). Při vaření bigosu budete potřebovat minimálně dva hrnce a jednu velkou pánev. Další zásady se týkají hlavně kvality potravin:

 1. Na smažení používejte jenom doma vyškvařené sádlo. Kupovanému sádlu chybí lahodná vůně a chuť. Mě bohužel kupované sádlo nevoní vůbec, nebo voní zápachem z kafilérie - vřelý dík za školní exkurzi do kafilérie (podle smradu ji poznám na sto honů).
 2. Dobrý bigos dělá hlavně špičková klobása, kterou bohužel v ČR nekoupíte - možná jen od někoho, kdo si je doma vyrábí sám. Pokud máte možnost jezdit do Polska, Německa nebo Rakouska, tak si tam najděte svého uzenáře. Pokud tu možnost nemáte, tak ji tam prostě nedávejte. Recept na bigos totiž nepočítá s českejma rozemletejma a chemicky ošetřenejma kopytama ve střívku.
 3. Uvařený bigos nechte přes noc odležet. Je to jako s gulášem bude jenom lepší :)

Původní recept na bigos počítá jenom s domácíma surovinama, které každá rodina na polském venkově měla doma ve spižírně. Proto se nedivte, že jsem v hodnocení tak přísný. Bigos jsem ochutnal poprvé v Polsku u Kamily a musím říct, že byl fantastický. Bohužel moje pokusy uvařit ho v ČR byly tragické než jsem začal používat jenom domácí suroviny. Do bigosu už dávám dokonce i domácí kvašené zelí, které si doma vyrábím a musím říct, že ten rozdíl je výrazný. Polský bigos v mém podání vypadá takto:

Bigos recept

Kamila mi navíc k bigosu dala i doma upečný chleba - větší baštu jsem v životě neměl. Za to musím hluboce smeknout. Úspěšná a skoro do noci zaměstnaná žena bydlící ve Varšavě, která vaří bigos a peče v paneláku chleba je něco co zcela z české kotliny zmizelo.

Bigos recept a moje vyznání

Bigos je skvělé jídlo, které bodne hlavně v zimě. Moc mi chutná a osobně si myslím, že se Vrchlický mýlil. Nešel bych za kousek lásky světa kraj, ale za porci bigosu rozhodně jo. No, a kdyby tomu bylo obojí, tak bych taky neváhal ani minutu :)

© Fotis Fotopulos, 2011
Segedínský guláš
Hovězí guláš
Vepřový guláš
Bramborový guláš
Maďarský guláš
Kančí guláš
Houbový guláš
Guláš z václavek
Jelení guláš
Srnčí guláš
Fazolový guláš
Další guláše
Last Minute Dovolená