Hovězí maso - recepty

Hovězí maso - recepty, které voní zdravím

Recepty na hovězí maso najdete v levé části obrazovky, pokud budete chtít přeskočit několik slov na úvod a jít rovnou vařit.

Hovězí maso je pro české recepty nenahraditelné. V podstatě je základním stavebním kamenem české kuchyně. Mám na mysli recepty z vařeného hovězího masa. Jen počítejte se mnou. Získáme kvalitní hovězí vývar, ze kterého uděláme polévku. Uvařené hovězí maso nakrájíme na plátky a uděláme k němu nějakou omáčku. Toto kouzlo jednoduchosti a účelonosti u receptů z hovězího masa mě neustále fascinuje.

Recepty z hovězího masa mám rád ještě z jednoho důvodu. Dneska, aspoň v českém pohraničí, se hovězí chová jenom na pastvinách. Takže už žádné uzavřené kravíny, ze kterých se kravky posílaly k řezníkovi, když začali špatně dojit. Teď už se hlavně chovají kravky na maso a to je dobře. Na pastvinách baští jenom trávu a bylinky a to všechno dodává hovězímu masu ještě něco navíc, co do žádného receptu nedodáte uměle. Hovězí maso získa báječný šmak. To samé se týká i telecího masa.

Recept na hovězí hašé

 1. 4 plátky vařeného hovězího
 2. 2 rohlíky
 3. olej
 4. 1 cibule
 5. pepř
 6. sůl

U receptů na vařené hovězí maso si zapamatujte jedno. K vaření se používá hlavně hovězí přední, které bývá trošku tužší než třeba zadní. Často se hovězímu přednímu říká maso na polévku, protože získáme nejen uvařené maso k dalšímu zpracování, ale i vývar.
Uvařené hovězí maso a rohlíky pomeleme v mlýnku. Drobně nakrájenou cibulku zpěníme na oleji, přidáme maso umleté s rohlíky, opepříme a osolíme. Podle potřeby podlijeme vodou a podusíme.
Hovězí hašé je výborné s brambory a se zelím.

Recept na hovězí maso s vajíčky

 1. 4 plátky vařeného hovězího masa
 2. 4 vejce
 3. olej
 4. 1 cibule
 5. pepř
 6. sůl

Recepty na hovězí maso často vedou k "racionalizaci" práce při vaření. Tento recept je toho důkazem. Díky tomu, že v něm potřebujeme vařené masa, tak jsme zároveň získali vývar, ze kterého uděláme jednoduše polévku. No a maso použijeme na přípravu druhého jídla.
Na tuku zpěníme nadrobno pokrájenou cibuli a přidáme na kostičky pokrájené vařené hovězí maso. Do hromady je opečeme. Poté směs zalijeme vejci, rozmícháme, osolíme, opepříme. Jakmile začnou vajíčka tuhnout je jídlo hotové.
Nejlépe chutná s chlebem a hlávkovým salátem. Samozřejmně se hodí i rukolový salát nebo jiný.

Hovězí maso na víně

 1. 4 plátky roštěnky
 2. 4 silnější plátky slaniny
 3. 1 kyselá okurka
 4. 1 cibule
 5. tuk
 6. 1 lžíce mouky
 7. 1 šálek vína
 8. sůl
 9. pepř

Hranou ruky plátky masa rozklepeme. Na plátek masa položíme plátek slaniny, čtvrtku kysele okurky a cibule. Plátek masa srolujeme tak, aby náplň nevypadla a ovážeme nití. Osolíme, opepříme a v tuku po všech stranách opečeme. Když je maso měkké, osmahlou šťávu zaprášíme moukou, kterou lehce osmahneme. Podlijeme vínem, které povaříme tak dlouho, až se redukuje (vypaří). Nakonec omáčku podlijeme vodou a důkladně povaříme.
Jako přílohu doporučuji koupit jemný knedlík a k tomu dopít načatou láhev vína.

Recept na hovězí maso s rajčaty

 1. 4 plátky masa z kýty
 2. 4 lžíce másla
 3. 1 velká cibule
 4. 4 zrnka pepře
 5. 2 zrnka nového koření
 6. 1 hrebíček
 7. špetka citronové kůry
 8. 8 větších rajčat
 9. sůl

Maso naklepeme hřbetem dlaně a dáme do hrnce. V hrnci maso prudce opečeme na másle, přidáme cibuli pokrájenou na plátky, koření a osolíme. Jakmile cibule zesklovatí tak ji podlijeme vodou a podusíme skoro do měkka, kdy přidáme do hrnce rozkrájená rajčata na kolečka.
K hovězí pečeni s rajčaty dobře chutná vařený brambor nebo těstoviny.

Rožněné hovězí maso

 1. 4 plátky hovězího zadního
 2. slunečnicový olej
 3. citron
 4. sůl, pepř, oregano a máta

Často moje recepty na hovězí maso pochází z řecké kuchyně. Tento recept je jedním z nich. Je ideální na letní dny, či spíše podvečery prožité s rodinou u grilu.
Hovězí maso důkladně očistíme od všech blan a lehce ho naklepeme. Naklepané maso osolíme, opepříme a posypeme oreganem s čerstvě nasekanou mátou. Na pánvy rozpálíme tuk na které prudce maso opečeme, aby se pěkně zatáhlo. Jakmile se na masu vytvoří hnědá kůrčička, tak ho přeskládáme na gril, kde ho doděláme za občasného potírání směsí oleje a citronové šťávy do měkka.
Jako příloha se nejvíce hodí salát z rukoly, hlávkového salátu nebo čínského zelí. No a při rožnění nesmí chybět pivko.

Z hovězí klišky se také vaří výborný hovězí guláš. Pokud vás recepty na hovězí maso neoslovily, tak zkuste třeba segedínský guláš, bramborový guláš, fazolový guláš nebo vepřový guláš.

© Fotis Fotopulos, 2012
Hovězí hašé
Hovězí s vajíčky
Hovězí na víně
Hovězí s rajčaty
Rožněné hovězí
Hovězí steak