Jehněčí maso - recepty

Jehněčí maso + recepty = dlouhověkost!

Úplně na úvod se s vámi podělím o jeden geografický postřeh. Národy ve Středomoří se dožívají nadprůměrného věku. Recept, jak se stát metuzalémem, je jednoduchý. Podle vědců za vším máme hledat středomořský jídelníček, který je plný jehněčího a skopového masa. Přátelé, přiznávám se, chci zruinovat důchodový systém a proto každý podzim nakupuju u kamaráda dvě odrostlá jehňata. Chová je jako živou sekačku na trávu, ale jehněčí maso mu údajně "smrdí" a proto ho mám na talířku já.

Naštěstí existují recepty jak jehněčí maso chutně upravit. Moje nejoblíbenější najdete v levé části obrazovky. A nutno podotknout, že jehněčí je hodně aromatické maso. Pokud to někomu vadí, tak buď ať jehněčí nejí, nebo z něj ořeže všechn tuk, protože tuk dává chuť každému masu. To by ale byla škoda, protože pak by všechny recepty na jehničí maso stály za prd.

Všechny recepty na jehněčí maso můžete pokazit, pokud se nebudete řídít jedním důležitým pravidlem. Jehněčí maso musí být při konzumaci vřelé, jedině tak si vychutnáte jeho lahodnou chuť. Navíc si pamatujte, že všechny recepty na jehněčí maso vyžadují i horké talíře na kterém se budou servírovat. Pro všechny recepty na jehněčí maso platí ještě jedna rada. Je potřeba nešetřit kořením (česnek, tymián, majoránka...).

Jehněčí maso na citronu

 1. jehněčí plec (plecí rozumím celou přední nohu - nebojte, u jehněte je malá)
 2. slunečnicový olej (gurmáni použijí olivový)
 3. 4 stroužky česneku
 4. 2 cibule
 5. 1 citron
 6. nasekaná petrželka
 7. pepř
 8. sůl

Recepty na jehněčí maso mám většinou od své řecké babičky a tento je ten můj nejoblíbenější. Navíc je úžasně jednoduchý a zvládne ho každý. Prostě klasický řecký recept na jehněčí maso, který se vaří v jednom hrnci.
Maso pokrájíme na kostky a na oleji opečeme. Jakmile maso zrůžovělo, vyndáme ho z hrnce a nasypeme ke šťávě na kolečka nakrájenou cibuli a plátky česneku. Přidáme petrželku, zakápneme citrónovou šťávou z jednoho citronu, vložíme zpět maso a podlijeme vodou. Osolíme, opepříme a na mírném ohni dusíme do měkka. Během dušení občas maso promícháme a podle potřeby podlijeme.

Jehněčí maso na česneku

 1. jehněčí kýta
 2. 8 stroužků česneku
 3. 2 cibule
 4. olej
 5. 1 šálek sušených hub
 6. skrojek hnědé chlebové kůrky
 7. sůl

Recepty na jehněčí maso mám také od české babičky, protože na vesnici kdysi i chovala ovce. Tento recept je jedním z nich. Jedná se o klasický a ryze český recept na úpravu jehněčího masa.
Z masa okrájíme tuk a nakrájíme ho na kostky. Nožem si rozetřeme česnek, který smícháme se solí. Směsí soli a česneku důkladně potřeme maso, které pak dáme aspoň na půl hodiny odpočinout do chladna (chceme, aby se vůně česneku dostala do jehněčího masa). Pak si na kolečka pokrájíme cibuli. V hrnci rozpálíme olej do kterého dáme cibuli pokrájenou na kolečka, rozdrobenou chlebovou kůrku a maso potřené solí a rozetřeným česnekem. Osmahneme, pak podlijeme vodou a dusíme do měkka.
Jako příloha se hodí brambory, špenát, bramborový knedlík:

jehněčí maso recepty

Jehněčí maso na majoránce

 1. 4 plátky předního jehněčího
 2. 2 cibule
 3. 2 rajčata
 4. olej
 5. kousek tmavé chlebové kůrky
 6. zelená petrželka
 7. 4 stroužky česneku
 8. majoránka
 9. pepř
 10. sůl

Maso pokrájíme na kostky, česnek utřeme, cibuli a rajče pokrájíme na kolečka. V hrnci rozpálíme tuk a všechno do něj nasypeme. Pak přidáme česnek, majoránku a dusíme do změknutí.
Jako příloha se hodí brambory.

Jehněčí maso na rajčatech

 1. 4 jehněčí kotlety
 2. 4 rajčata
 3. 1 šálek strouhaného uzeného tvrdého sýra
 4. olej
 5. sůl

Kotlety trochu naklepeme, osolíme a zprudka je opečeme. Potom je přeneseme na pekáč, nasypeme nakrájená rajčata a strouhaný uzený tvrdý sýr. Trochu podlijeme a zapečeme.

Jehněčí maso na víně

 1. 4 jehněčí kotlety
 2. olej
 3. 2 cibule
 4. 4 zrnka pepře
 5. 2 zrnka nového koření
 6. 3 lžíce rajčatového protlaku
 7. 1 šálek červeného vína
 8. sůl

Kotlety naklepeme, osolíme a ve větším hrnci opečeme. Opečené kotlety vyjmeme a do šťávy přidáme nakrájenou cibuli, rajčatový protlak a červené víno. Všechno dobře rozmícháme, kotlety vrátíme zpět a dusíme do měkka.

Pokud vás recepty na jehněčí maso neoslovily, tak zkuste třeba segedínský guláš, bramborový guláš, fazolový guláš, hovězí guláš nebo vepřový guláš.

© Fotis Fotopulos, 2012
Jehněčí na citronu
Jehněčí na česneku
Jehněčí na majoránce
Jehněčí na rajčatech
Jehněčí na víně
Last Minute Dovolená