Maso

Není maso jako maso

Existuje jedno staré moudro které říká, že jsme to co jíme. A je to pravda přátelé. Kdo baští vepřové, ten se objemem své postavy prasátku podobá. Kdo jí hovězí – ne přátelé, neberte to pejorativně – ten se podobá kravce. Kravce která je celý den na čerstvém vzduchu na pastvině kde jí jenom samé zdravé bylinky. Takové kravce se člověk který jí hovězí podobá. A je to venku. Po hovězím se netloustne.

Co platí o hovězím to platí dvojnásobně o telecím mase. Telecí maso je ještě více stravitelnější a tím i zdravější. Vysvětlení není složité. Každému mláděti dávají rodiče jenom to nejlepší. U telátka tomu není jinak když ho jeho matka krmí mlékem. Proto je telecí tak zdravé. Kdo u řezníka objeví telecí může zkusit aspoň jeden z následujících receptů a určitě mi dá zapravdu.

Prakticky to samé co platí o hovězím a telecím platí i pro tato masa. Snad se s vámi ještě podělím o jeden geografický postřeh. Postřeh se týká národů žijících ve středomoří. Tyto národy se v EU dožívají nadprůměrného věku. Jednoduše řečeno lidé se zde hravě dožívají věku metuzalémů. A světe div se, vědci říkají, že se na jejich dlouhověkosti podílí jejich jídelníček. Jídelníček který obsahuje jehněčí a skopové.
Dovolím si ještě dvě rady před tím než začnete vařit přátele. Při přípravě skopového pečlivě z masa ořežte veškerý tuk. Je to proto, že tuk má specifickou chuť, která nemusí každému sedět. Druhá rada se týká podávání skopového masa. Podávejte ho vždy vřelé. Studené už není tak dobré.

Vepřové maso je v našich zeměpisných šířkách na talíři dominantní. Vepřové maso není vysloveně špatné. Špatná je jeho nadměrná konzumace. I v našem jídelníčku platí staré dobré české přísloví, že méně je někdy více. Proto přátelé, dávejme si méně často vepřové maso, které nahradíme jiným masem nebo zeleninou a uvidíte sami, že brzy získáme zdravou růžovou barvu v obličeji.

© Fotis Fotopulos, 2011
Polévky
Omáčky
Bezmasá jídla
Recepty s masem
Saláty
Sladká jídla
Česká klasika