Ingredience na fazolovou polévku:
Fazolová polévka je recept, který se celkem dlouho vaří. Proto Vám nabízím můj rychlý recept na fazolovou polévku, který využívá sterilované (předvařené) fazole. Díky tomu je fazolová polévka do půl hodinky hotová. Nicméně pro úplnost uvádím klasický recept na fazolovou polévku. |
Fazolová polévka se vaří jako každá jiná. Pomocí dvou půllitrů odměříme do hrnce litr vody, který postavíme na plotnu. Brambory si oškrábeme, omyjeme a nakrájené na kostičky přidáme do fazolové polévky. Mrkev a petržel oškrábeme, cibuli očistíme o vrchní slupky, všechno opláchneme a přidáme do polévky. Teď už stačí fazolovou polévku osolit a opepřit. Vaříme tak dlouho, až začnou brambory měknout. V tu chvíli vyndáme mrkev, petržel a cibuli a do polévky přidáme scezené sterilované fazole. Zahustíme jíškou (cca. 1 lžíce), důkladně promícháme, okořeníme petrželovou natí (já ještě přidávám trošku majoránky) a ještě chvíli povaříme. Kdo má chuť, tak si může třeba povařenou mrkev nakrájet na kostičky a do fazolové polévky na ozdobu přidat. Moje fazolová polévka vypadá takto:
Přiznám se, že z časových důvodů ho vařím sporadicky. Pro úplnost ho ale uvedu.
Fazole (2 šálky) namočíme přes noc do vody (1 litr vody), aby změkly. Další den je vaříme do měkka ve vodě, ve které jsme je máčeli. Fazolovou polévku před vařením ochutíme, pepřem, bobkovým listem a špetkou kmínu. Fazolovou polévku solíme až na konce, kdy jsou fazole měkké (jinak by nám nikdy nezměkly). Fazole můžeme nechat v celku, nebo na hrubo rozmixovat - samozřejmně předtím vytáhneme s polévky bobkový list. Každopádně můžeme fazolovou polévku zalít zátřepkou z mléka (cca. 1 šálek) a z mouky (cca. 2 lžíce). Zátřepku samozřejmně musíme ve fazolové polévce důkladně povařit a promíchat. Když už si tento recept na fazolovou polévku uvařím, tak zátřepku nepoužívám a fazole nechávám v celku:
Místo fazolové polévky můžete vyzkoušet fazolový guláš, palačinky nebo bramboráky.