Tvarohová bábovka

Ingredience na tvarohovou bábovku

  1. 1/3 pytlíku polohrubé mouky (cca. 170 g)
  2. 100 ml slunečnicového oleje
  3. 2 vajíčka
  4. 20 lžiček cukru (nejlépe krupice)
  5. 1 tvaroh (250 g)
  6. 1 prášek do pečiva
  7. 2 vanilkové cukry
  8. max. 150 ml plnotučného mléka (podle hustoty těsta)
  9. citronová kůra z malého citronu

Tvarohová bábovka je pro mě příjemnou vzpomínkou na návštěvu u prarodičů. Vzpomínkou na dobu, ve které byl na všechno čas, zejména na rodinu. Každá návštěva byla pohoštěna poctivou domácí bábovkou a nikdo se nepozastavoval nad tím, že nemá čas na stání u plotny. Proto jsem se také pustil do pečení bábovek.

Recept na tvarohovou bábovku

Tvarohová bábovka se může upéct klasicky v troubě, nebo v domácí pekárně. Já už dávám přednost druhé variantě. Ne že bych podléhal novým módním trendům. Důvod je prostý. Forma na bábovku se rozbila a novou jsem si nekoupil.
Do mísy si nalijeme olej, nasypeme mouku, tvaroh, cukr, vanilkové cukry, prášek do pečiva a s pomocí struhadla nastrouháme citronovou kůru. Přilejeme mléko a všechny ingredience na bábovku důkladně promícháme. Pak si připravíme druhou mísu, ve které si vyšleháme z vaječných bílků sníh. Před tím si ale v těstě na bábovku rozmícháme žloutky. Vyšlehaný sníh z bílků přidáme k bábovkovému těstu:

Příprava těsta na tvarohovou bábovku

Těsto důkladně rozmícháme a zkontrolujeme jeho konzistenci. Nesmí být tuhé - z vařečky musí pěkně stékat. Pokud máte těsto tuhé, tak ho podle potřeby doředíte mlékem (množství mléka v receptu opravdu berte orientačně - mléko slouží k doředění těsta do správné hustoty):

Hotové těsto na tvarohovou bábovku

Hotové těsto buď nalijeme do formy a vložíme do rozpálené trouby, nebo ho nalijeme do formy domácí pekárny:

Tvarohová bábovka z domácí pekárny

Formu s těstem vložíme do domácí pekárny a zapneme program pečení u kterého si nastavíme čas na hodinu:

Pečení tvarohové bábovky

Za hodinku tvarohovou bábovku zkontrolujeme. Připravíme si na to špejli, kterou do bábovky píchneme. Jakmile po vytažení zůstane na špejli lepkavé těsto, tak to znamená, že tvarohová bábovka ještě není dopečena:

Kontrola propečení tvarohové bábovky

Pečení tvarohové bábovky v domácí pekárně trvá cca. hodinu a půl. Jen jsem vám chtěl ukázat, jak jednoduše poznáte zda je propečená. U propečené bábovky na špejli žádné těsto nezůstane:

Propečená tvarohová bábovka

Hotovou tvarohovou bábovku necháme nejdříve pomalu "vydechnou". To znamená pomalu vychladit. Já to dělám tak, že vypnu domácí pekárnu a otevřu její dvířka. Zároveň špejlí trochu bábovku propíchám, aby z ní mohla uniknout nahromaděná vlhkost. Jakmile bábovka vychladne, tak ji vyklopíme z formy na talíř. A po rozkrojení můžeme rovnou jíst:

tvarohová bábovka

Tip na vylepšení tvarohové bábovky

Těsto na tvarohovou bábovku můžeme vylepšit různýma dobrotma. Můžeme přidat trochu hrozinek či kandovaného ovoce. Dokonce můžeme na ovoňání přidat jednu lžičku rumu. Vaší chuti se meze nekladou snad s vyjimkou požadavků na šíhlou línii :) A pokud nejste bábovkoví, udělejte si palačinky.

© Fotis Fotopulos, 2013
Tvarohová bábovka
Kakaová bábovka
Kávová bábovka
Koblihy
Last Minute Dovolená