Info pro alergiky: celiakie friendly.
Jota je možná perlou mezi chorvatskými polévkami. Tak to vidím jako čech, který má rád, když mu stojí lžíce v polévce. O tom, že jota je dokonalá svědčí krátký výčet dobrot které obsahuje. Jsou to fazole, kysele zelí, brambory, vepřová žebírka a vepřový bůček a k tomu zelenina a koření. Je těžké jotu k nějakému jídlu přirovnávat a proto jen jedno doporučení. Až budete na dovolené objednejte si ji v nějaké malebné restauraci nejlépe v historických částech města.
Odmočené fazole dáme vařit ve vodě ve které jsme je odmočovali. Do druhého hrnce dáme vařit zelí a ve třetím hrnci si uvaříme uzená žebírka. Než se nám tyto tři věci uvaří, tak si připravíme pešt. Pešt se připravuje tak, že si nasekáme uzený bůček. K nasekanému uzenému bůčku přidáme rozetřený česnek a tuto směs smícháme s nasekanou zelenou petrželkou. Jakmile jsou fazole a zelí alespoň na půl měkké, tak je scedíme a dovaříme je společně s uzenými žebry. Zároveň do hrnce přidáme hotový pešt a na kostičky nakrájené brambory. Vaříme tak dlouho, až všechno změkne. Žebírka k polévce servírujeme na zvláštním talíři.
Nevědět, že jídlo je chorvatské, řekl bych, že je produktem typické moravské kuchyně. Holt s chorvaty jsme jedna slovanská rodina. Jsem si jist, že moravské duše přijdou Jotě na chuť. Akorát místo slivovičky je možné Jotu zazdít rakií – věřte, že rozdíl nepoznáte