Juha od jaja

Info pro alergiky: obsahuje vejce, mouku (lepek).

Juha od jaja je polévka připomínající naši česnekačku, ale ovšem místo česneku Juha do jaja obsahuje rozkvedlané povařené vejce. Česnekačku připomíná proto, že se mastí máslem a ochucuje majoránkou. Je to polévka která se vaří nejenom z vajec, ale přidává se do ní i bílé víno a trochu octa. Kombinace vína s trochou octa povzbuzuje chuť k jídlu. Juha od jaja je ideálním začátkem pro hodování o několika chodech. Kdo se chce před přáteli blízknout obědem o několika chodech, tomu doporučuji začít touto polévkou.

Ingredience na přípravu Juha od jaja

  1. 1 lžička másla
  2. 4 vejce
  3. 1 lžíce bílého stolního vína
  4. 1 lička octa
  5. 1 lžička mouky
  6. petrželová nať
  7. 1 litr vody
  8. majoránka
  9. pepř
  10. sůl

Recept na Juha od jaja

Do hrníčku si nalijeme víno a ocet a v tom si rozmícháme mouku. Obsah hrníčku nalijeme do studené vody kde ho pečlivě rozmícháme, osolíme a přivedeme do varu. V hrníčku si mezi tím rozšleháme vejce, které si opepříme a za neustáléhé míchání vlijeme do vařící polévky. V polévce rozpustíme máslo, přidáme majoránku a krátce ji provaříme. Hotovou polévku ochutíme nasekanou petrželkou.

V Chorvatsku kolují o češích neuvěřitelné historky. Na jednu zvláště pikantní historku jsem narazil v českých novinách, ve kterých byl uveřejněný rozhovor s chorvatskou studentkou studující v ČR. Tvrdila, že na brigádě u moře zažila čechy, kteří si na dovolenou přivezli z domu slepici aby jim i u moře snášela čerstvá vajíčka. Těžko říct, co je na tom pravdy, ale věřte tomu, že chorvatská vejce jsou k nerozeznání od těch českých.

© Fotis Fotopulos, 2011
Jota
Juha od bakalara
Juha od bresaka
Juha od hajdine
Juha od jaja
Juha od vrganja