Juha od vrganja

Info pro alergiky: obsahuje houby, celiakie friendly.

Stejně jako česká i v chorvatská kuchyně zná houby které upravuje odlišným. Typickým příkladem houbové polévky je juha od vrganja. Chorvatská houbová polévka se liší absencí kořenové zeleniny. Zároveň mám pro alergiky dobrou zprávu. Tato polévka se nezahušťuje jíšku jako u nás. Jíšku nahrazuje pohanka, na kterou se alergická reakce vyskytuje jenom vzácně. Proto si polévku Juha od vrganja mohou dát i lidé trpící celiakií pokud netrpí alergickou reakcí na pohanku.

Ingredience na přípravu Juha od vrganja

  1. 1 lžíce sádla
  2. 1 hrst nakrájených čerstvých hub
  3. 1 cibule
  4. 1 šálek pohanky
  5. 1 litr vody
  6. sůl
  7. mletý pepř

Recept na Juha od vrganja

Na drobno pokrájenou cibuli osmahneme na sádle do růžova. Přisypeme nakrájené houby a směs osolíme a opepříme. Houby chvíli pod pokličkou podusíme – chceme aby trošku změkly. Změklé houby zalijeme vodou, přisypeme pohanku a vaříme tak dlouho až pohanka změkne.

U této polévky jsem trochu na rozpacích. Nevím odkud chorvaté houby berou. Tedy aspoň kde jsem byl, u pobřeží moře, jsem moc velkých lesů neviděl. Spíše než lesy to byly křovinaté porosty s vysokou trávou vysušenou jako pepř. A houby tam nebyly. Zato tam rostou fíky. Kdo je trochu dobrodružnější povaha, nechť si taky zajde „zahoubařit“. Jen malé upozornění. Klíště si z takového „houbaření“ neodnesete. Za to jsou tam vidět štíři a hady. Tak pozor na co v trávě šlapnete. Houba to v létě určitě nebude.

© Fotis Fotopulos, 2011
Jota
Juha od bakalara
Juha od bresaka
Juha od hajdine
Juha od jaja
Juha od vrganja