Pašticada po dalmatinsku

Info pro alergiky: obsahuje lepek – jako příloha se používají těstoviny.

Pašticádě je z našich jídel asi neblíže hovězí pečeně. Také se jedná o maso které se připravuje v celku a během jeho přípravy se zároveň připravuje omáčka k těstovinám nebo k bramborám. Ovšem chorvaté omáčku dělají mnohem košatější nejen díky přidanému koření. Už jenom naložení masa do vinného octa pozměňuje neopakovatelně chuť masa.

Ingredience na přípravu Pašticada po dalmatinsku

 1. 700 gramů hovězího zadního
 2. 100 gramů slaniny
 3. 3 lžíce sádla
 4. deci červeného vína
 5. vinný ocet
 6. 1 kostka cukru
 7. 1 lžíce rajčatového protlaku
 8. 1 cibule
 9. 3 stroužky česneku
 10. půl malého celeru
 11. 4 hřebíčky
 12. muškátový oříšek
 13. vývar
 14. mletý pepř
 15. sůl

Recept na Pašticada po dalmatinsku

Jídlo se vaří dva dny. První den si maso protkáme plátky slaniny, potřeme ho rozetřeným česnekem, přidáme hřebíček a nakonec maso zalijeme vinným octem. Takto naložené maso necháme přes noc v chladu. Druhý den si jemně naklájíme cibuli, nastrouháme celer. Pak si z nálevu vyjmeme maso, osušíme ho, osolíme, opepříme a nastrouháme na něho muškátový oříšek podle chuti. V hrnci si rozpustíme sádlá a v něm začneme maso s cibulí a celerem opékat. Mezi tím si v červeném víně rozpustíme cukr a rozmícháme rajský protlak. Hotovou směs přilijeme k masu. Vývarem maso zalijeme tak, aby bylo úplně ponořené. Vaříme čtyři hodiny a při tom dáváme pozor, aby maso bylo ponořené. Pak už stačí maso jenom rozkrájet a s omáčkou servírovat na talíře.

Pašticádu poznáte tak, že její omáčka je hodně hustá a tmavá. A pašticáda má ještě jednu specialitu. Svébytnou a regionem chorvatská ohraničenou chuť omáčce dává červené víno proška.

© Fotis Fotopulos, 2011
Pašticada
Pržolica
Kotlovina
Svinjsko v mlijeku
Kvrguša
Čevapčiči