Pržolica

Info pro alergiky: obsahuje mouku (lepek).

Roštěnky určitě z nás každý zná, ale balkánské roštěnky jsou mnohem rafinovanější než ty naše. Rafinovanější přípravou v jednom hrnci společně se zeleninou. Proto na rozdíl od těch našich roštěnek chorvatské roštěnky hrají všemi chuti. Kolik vůně a chuti nedodaly bylinky při pastvě kravičce, to při vaření v jednom hrnci dodá masu zelenina.

Ingredience na přípravu Pržolica

 1. 4 roštěnky
 2. 4 plátky slaniny
 3. 2 cibule
 4. 2 stroužky česneku
 5. olej
 6. mouka
 7. čtvrt kila brambor
 8. 2 rajčata
 9. petrželová nať
 10. sladká mletá paprika
 11. vývar
 12. mletý pepř
 13. sůl

Recept na Pržolica

Roštěnky naklepeme, opepříme, osolíme a obalíme v mouce. Pak si je na pánvy zprudka opečeme aby se pěkně zatáhly. Pěkně zatáhnuté roštěnky podlijeme trochou vývaru a necháme je zakryté dusit. Mezi tím si jemně nakrájíme cibuli, kterou si v hrnci na oleji osmahneme s rozetřeným česnekem a natrhanou petrželkou. I cibulku si podlijeme trochou vývaru a chvíli podusíme. Mezitím si rajčata a oloupané brambory nakrájíme na kolečka. Na podušenou cibulku naskládáme plátky roštěné a přilijeme do hrnce i výpek z pánve. Na roštěnou naskládáme kolečka rajčat a na ně dáme plátky brambor. Podle chuti okořeníme sladkou paprikou, zalijeme vývarem a dusíme do měkka. Hotové jídlo ozdobíme opečenou slanitnou (nakrájenou na nudličky).

Toto je další recept, který u mě zdomácněl a za jeho vyzkoušení se osobně přimlouvám. Věřím totiž tomu, že česká kuchyně potřebuje trošku odlehčit aníž bysme ji radikálně změnili. Tento recept je ukázkou toho, že to možné je.

© Fotis Fotopulos, 2011
Pašticada
Pržolica
Kotlovina
Svinjsko v mlijeku
Kvrguša
Čevapčiči