Svinsko pečenje v mlijeku

Info pro alergiky: obsahuje mléčné výrobky a lepek (obsahuje vekou).

Vepřová v mléce je další neokoukaný recept který stojí za vyzkoušení. Kombinace masa a mléka je pro středoevropana nezvyklá – snad jen při úpravě zvěřiny se mléko používá při přípravě masa. V chorvatské kuchyni je tomu jinak. Mléčné výrobky jsou základem opravdu snad každého jídla a proto nepřekvapí, že se v mléce vaří i maso. Díky pečení a mléku získá maso pěknou křupavou kůrčičku. Takto opečené maso je chuťový zážitek, který v našich zeměpisných šířkách nenajdete.

Ingredience na přípravu Svinsko pečenje v mlijeku

  1. asi půl kila vykoštěné vepřové pečínky
  2. mléko
  3. veka
  4. sůl

Recept na Svinsko pečenje v mlijeku

Osolenou pečínku vložíme do kastrolu a zalijeme mlékem tak, aby byla ponořená. Kastrol zakryjeme pokličkou a velmi mírně vaříme – pozor aby nám mléko nevyběhlo. Můžeme také dát kastol do většího kastrolu s vodou a vařit tak v bezpečnější vodní lázni. Vaříme tak dlouho až maso změkne a mléko se vypaří. Jakmile se mléko vypaří, tak maso zprudka osmahneme aby chytlo kůrčičku a pak ho podlijeme vodou. Mezi tím si veku nakrájíme na plátky, ty na sucho na pánvy opečeme. Opečené plátky veky dáme na talíř, na tyto plátky pak dáme nakrájené plátky masa a zalijeme výpekem.

Na první pohled vypadá tento recept jednoduše, ale věřte tomu že vařit mléko není legrace. Proto doporučuji, dejte si vepřové v mléce v restauraci – vyhnete se tím velkému nepořádku doma v kuchyni. Vím o čem mluvím.

© Fotis Fotopulos, 2011
Pašticada
Pržolica
Kotlovina
Svinjsko v mlijeku
Kvrguša
Čevapčiči