Zapečini patlidžani s rižom

Info pro alergiky: celiakie friendly.

Úprava zeleniny je jedním z důvodů proč ochutnávat balkánskou kuchyni. Málokde to umějí lépe než právě na tomto poloostrově. V tomto případě se jedná o zapečené lilky s rýží. Ale i to je hodně obecný popis. Jídlo se připravuje pečením v pekáčku a přidává se k němu další zelenina a strouhaný parmezán. A právě chuť parmezánu, rajčat, česneku a baklažánu dává tomuto jídlu chuť a vůni, která osloví snad každého středoevropana.

Ingredience na přípravu Zapečini patlidžani s rižom

 1. 2 větší lilky
 2. 4 rajčata
 3. 2 stroužky česneku
 4. 2 varné sáčky rýže
 5. 2 lžíce másla
 6. olej
 7. parmezán
 8. bazalka
 9. petrželová nať
 10. pepř
 11. sůl

Recept na Zapečini patlidžani s rižom

Do jednoho kastrůlku si dáme vařit rýži. Mezi tím nakrájíme lilky na cca. jako palec tlustá kolečka, osolíme je a nechám chvíli vypotit (tím zajistíme, že lilky nezhořknou). Mezi tím si můžeme oloupat a nakrájet rajčata. Vypocené lilky rukou vymačkáme a osmažíme si je na oleji. K osmaženým lilkům přidáme rajčata a směs podle chuti okořeníme – bazalka, petrželka, rozetřený česnek, pepř a sůl. Uvařenou rýži si rozdělíme na dvě poloviny. První polovinu dáme na dno sádlem vymazaného pekáče. Do středu si dáme připravenou směs z pánve a nakonec dáme druhou polovinu rýže. Nahoru podle chuti nastrouháme sýr a přidáme máslo. Pak už stačí jenom zapéct v troubě.

Jak je na balkáně dobrým zvykem, tak i toto jídlo dostanete se salátem. Na závěr si neodpustím můj soukromý pocit. Vůně pečené bazalky, česneku a rajčete mi našeptává neodcházej od stolu, počkej ještě chvíli, možná budeš ještě něčím mile překvapen.

© Fotis Fotopulos, 2011
Artičoke s graškom
Krumpir na brudet
Celer s vrhnjem
Krpice s krumpirom
Prilog od kukuruza
Zapečini patlidžani