České klasické recepty

Desatero české kuchyně

Každá kuchyně má to své, které ji charakterizuje. Proto vznikla tato rekapitulace deseti receptů, o kterých se domnívám, že patří k české kuchyni jako guláš k maďarské. Vyjmenovat jenom deset receptů české kuchyně je nesnadný úkol, do kterého jsem se ale pustil s chutí. Přátelé, musím se vám přiznat. Díky práci na této kuchařce se už nevejdu do kalhot. Proto přátele nebojte se, nejste v tom sami. Snad tím pomůžeme snížit současnou ekonomickou krizi, když si koupíme v krámu nové kalhoty a roztočím tím zadrhnutá kola ekonomiky. Heslem každého dobrého kuchaře musí být: "povolujte si opasky". Utahování opasků nechme ekonomům, kteří neumí nic jiného rozmného vymyslet a pořád dokola opakují ty samé keci jako neschopný kuchař UHO omáčku (univerzální hustá omáčka).
Vybraných deset receptů si můžete projít pomocí odkazů v levé části obrazovky. Samozřejmně v desateru nechybí recept na smažák, svíčkovou atd.

Česká klasika je světová

V české kuchyni se po dobu jejího vývoje ustálili kombinace jídel, která právem můžeme považovat za naš národní poklad. Takovou svíčkovou omáčku s hovězím masem a jemným houskovým knedlíkem nenajdete nikde na světě. Dokonce náš tradiční "smažák" asiaté okopírovali jako nějaký model nejnovějšího chytrého telefonu a nabízejího ve svých pouličních bistrech. Přátelé nepřeháním. Česká kuchyně je světová. Tak si toho važme a české kulinářské dětictví nadále rozvíjejme.

Více receptů naleznete v moji Kuchařce pro přátele, která vyšla v nakladatelství DONA.

© Fotis Fotopulos, 2012
Svíčková na smetaně
Kuře na paprice
Vepřo knedlo zelo
Hovězí s rajskou
Bramboráky
Smažený sýr
Vepřový řízek
Lečo
Kachna se zelím
Kapr na modro
Last Minute Dovolená